پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۴

پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۲

همین حالا تماس بگیرید

۰۹۱۲۰۲۶۹۷۵۴

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۴

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

همین حالا تماس بگیرید

۰۲۱-۲۸۴۲۷۱۸۰

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۲

تسمه تایم خودرو چیست و چه وظایفی دارد؟ | نکات مهم پاره شده تسمه تایم

امروزه خودروها نقش مهمی را در زمینه حمل ونقل ایفا می کنند. به جرأت می توان گفت 80 درصد جابجایی ها چه حمل کالا و چه انسان ها توسط خودرو ها صورت می پذیرد. فارغ از سبک و یا سنگین بودن خودرو نقش مهم آنها تاثیر گذارتر از هرچیزی در ارتباطات می باشد. تکنولوژی ساخت  خودروها امروزه نسبت به دهه های قبل خیلی فرق کرده و امکاناتی جهت امنیت و کیفیت بهتر به آنها اضافه شده است. قطعات خودرو همگی در جای خود حائز اهمیت می باشند. یکی از این ملزومات تسمه تایم خودرو می باشد که در ادامه این مقاله از وب سایت تابش خودرو به بررسی وظایف این گزینه نیز می پردازیم. جهت کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با انواع خودرو، خرید و فروش خودرو و رانندگی در شرایط سخت می توانید با متخصصان تابش خودرو در تماس باشید.

تسمه تایم خودرو چیست؟

تسمه تایم یک تسمه پلاستیکی است که رابط میان میل لنگ و میل سوپاپ(بادامک) می باشد. طوری تنظیم شده که با چرخش میل لنگ میل سوپاپ را نیز می چرخاند که باعث حرکت سوپاپ ها می شود. تسمه تایم را باید جزئی از قطعات موتورهای احتراق داخلی به حساب آورد. لازم به ذکر است که قبل از تسمه تایم از زنجیر تایم در خودرو استفاده می شده و وظیفه تسمه را زنجیر برعهده داشته است.

تاریخچه استفاده از این وسیله

استفاده از تسمه تایم به سال1962 میلادی باز می گردد که در موتور  خودرو به صورت انبوه استفاده گردید. این خودرو ساخت کشور آلمان و مدل گلاس 1400 بود. بعد از آلمانی ها، آمریکایی ها نیز از تسمه تایم در خودرو استفاده کردند. در نهایت این وسیله کم کم جای خود رابه زنجیر چرخ داد.

بیشتر بخوانید: کارشناسی خودرو

نحوه کار تسمه تایم خودرو چگونه است؟

موتور خودرو در چهار مرحله سوخت را به انرژی تبدیل می کند.

  • مرحله مکش: پیستون در داخل سیلندر به سمت پایین رفته سوپاپ هوا باز می شود و این مکش باعث مخلوط شدن سوخت و هوا داخل سیلندر می شود.
  • مرحله تراکم: پیستون به سمت بالا رفته سوپاپ هوا بسته و مخلوط سوخت و هوا کمپرس می شود.
  • مرحله توان: شمع جرقه می زند و مخلوط سوخت وهوا منفجر می شود. پیستون به سمت پایین می رود. همزمان سوپاپ دود باز می شود.
  • مرحله تخلیه: پیستون به سمت بالا آمده و دود ناشی از انفجار سوخت از سوپاپ دود خارج می شود.

در این 4 مرحله زمانبندی باز و بسته شدن سوپاپ هوا و سوپاپ دود توسط تسمه تایم انجام می پذیرد. در واقع تسمه تایم حرکت میل لنگ را به میل سوپاپ(بادامک) منتقل می کند. به عبارتی می توان گفت تسمه تایم باز شدن سوپاپ ها را تنظیم می کند.

تسمه تایم خودرو

نکات مهم در مورد تسمه تایم

از آنجایی که کار تسمه تایم تنظیم زمانبندی باز و بسته شدن سوپاپ هاست هر گونه لغزش این تسمه باعث اشکال در عملکرد موتور می شود. چون روی تسمه دندانه هایی وجود دارد که روی فولی دندانه دار قرار می گیرند و بخاطر همین هیچ لغزشی صورت نمی گیرد. وجود همین دندانه ها باعث می شود که نصب کردن تسمه تایم به سادگی تسمه های دیگر نباشد. کافیست تسمه تایم چند دندانه در جای خود جابجا قرار گیرد. آن وقت آسیب جدی به موتور خواهد رسید. بنابراین کارتعویض این قطعه را به مکانیک و تعمیر کار حرفه ای بسپارید. انجام این کار را به هرکسی نسپارید.

پاره شدن تسمه تایم خودرو موجب چه اتفاقی در خودرو می شود؟

کارخانجات تولید خودرو زمان خاصی را برای تعویض این قطعه وعمر مفید آن در نظر می گیرند. اما معمولا عامه مردم این عقیده را دارند که هر 60 هزار کیلومتر بایستی تسمه تایم خودرو تعویض گردد. بایستی این نکته را نیز در نظر گرفت که احتمال دارد براثر پاره شدن تسمه دینام، این قطعه نیز آسیب ببیند. به هرحال با پاره شدن این قطعه سه اتفاق ممکن است رخ دهد:

  • به هم ریختن زمانبندی باز و بسته شدن سوپاپ ها
  • برخورد پر سر و صدای پیستون ها و سوپاپ ها
  • وارد نشدن مخلوط سوخت و هوا در زمان مناسب به سیلندر و خارج نشدن به موقع دود که باعث کاهش شدید نیروی محرکه موتور خواهد شد.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت تابش خودرو ما به بررسی تسمه تایم خودرو خودرو پرداختیم و وظایف مربوط به این قطعه را بررسی نمودیم. در این راستا برای کسب اطلاعات دقیق تر در ارتباط با خودرو های مختلف و شرایط آن ها می توانید با متخصصان تابش خودرو در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *