پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۴

پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۲

همین حالا تماس بگیرید

۰۹۱۲۰۲۶۹۷۵۴

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۴

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

همین حالا تماس بگیرید

۰۲۱-۲۸۴۲۷۱۸۰

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۲

نکات رانندگی در جاده ها و هوای بارانی | حفظ امنیت + آمادگی خودرو

از زمان اختراع اتومبیل و با گسترش روز افزون استفاده از آن قانون نویسان جامعه را برداشت که برای استفاده بهینه از خودرو وامنیت بیشتر قوانینی را قرار دادند این قوانین شامل رانندگی در شهر و رانندگی در جاده های بین شهری می شود که بارعایت هرکدام امنیت سرنشینان وافراد اطراف خودرو. تامین خواهد شد.با این مقدمه با توضیحاتی به قوانین رانندگی در داخل و خارج از شهر خصوصا روزهای بارانی خواهیم پرداخت. نکات رانندگی در جاده ها و هوای بارانی اهمیت بسیار زیادی دارد.

قوانین و نکات رانندگی در جاده ها و هوای بارانی

شرایط رانندگی در روزهای بارانی قوانین خاص خود را دارد. همین شرایط وقتی با بی احتیاطی و نا آگاهی رانندگان در مورد چگونگی راندن همراه می شود، می تواند حوادث و سوانح بسیاری ایجاد  کند. اما این را بدانیم که رانندگی در باران آنچنان هم خطرناک نیست. چرا که با دانستن نکات ایمنی و رعایت چند نکته ساده می توان سفری ایمن و آسوده را تجربه کرد. البته ذکر این نکته ضروری است که هر چند شما تمام نکات ایمنی را رعایت کنید اما خطر دیگر رانندگان که با بی احتیاطی می رانند همواره وجود داشته. ممکن است بی احتیاطی آن ها برای شما دردسر ساز شود. بنابراین تعویق سفر به زمانی که اوضاع جوی مناسب تر باشد، بهترین گزینه است.

رعایت نکات رانندگی در جاده ها و هوای بارانی

لازم است بگوییم که الزامات سفر در هوای بارانی به دو دسته تقسیم می شود. اول آگاهی راننده از نحوه رانندگی در هوای بارانی و بعد آماده بودن خودرو و تجهیزات آن می باشد.

موارد آماده بودن خودرو

آماده بودن خودرو در نکات رانندگی در جاده ها و هوای بارانی اهمیت زیادی دارد.

 لاستیک خودرو

لاستیک ها قسمتی از خودرو هستند که هوای بارانی جاده خیس بیشترین اثر را در عملکرد آن ها می گذارد. وظیفه اصلی لاستیک خودرو حفظ اصطکاک و کشش کافی میان خودرو و سطح جاده است. در هوای بارانی و لغزندگی جاده کار لاستیک خودرو برای انجام این وظیفه سخت ترمی شود. لاستیک مناسب باران بایستی از تاریخ تولید آن زیاد نگذشته باشد. باصطلاح خشک نشده باشد. چرا که همین امر باعث می شود چسپندگی آن در هوای بارانی و جاده خیس کمتر شود. اکثر لاستیک های وارداتی موجود در بازار از نوع لاستیک های تابستانه هستند.

طراحی اج آنان بگونه ای است که نمی توانند به راحتی آب روی جاده را شکافته و به سمت خارج هدایت کنند. بنابراین هنگام خرید لاستیک به اج و شیارهای روی لاستیک دقت کنید. مشخصات لاستیک خود را از روی سایت های معتبر بررسی کنید. در آخر از میزان فشارهوای  لاستیک ها اطمینان حاصل کنید. کم یا زیاد بودن فشار باد هوای لاستیک ها تاثیربسزایی در چسپندگی لاستیک و توانایی های آن در شرایط بارانی را دارد.

تجهیزات ایمنی و روشنایی

در روزهای بارانی اطمینان از کارکرد برف پاک کن از ضروریات می باشد. نقش دید بهتر را برای راننده تامین می کند. قبل از تصمیم به سفر در فصل بارندگی از سلامت موتور برف پاک کن تیغه ها مطمئن شوید. به صورت منظم تیغه های برف پاک کن خودرو را بررسی کنید. بهتر است در صورت نیاز تعویض گردد. برای مسافرت در فصول بارندگی از عملکرد صحیح و استاندارد بودن چراغ های خودرو خود مطمئن شوید. این نکته فراموش نشود که بازتاب نور بیشتر الزاما به معنی دید بهتر در زمان بارندگی نیست. این گزینه یکی از نکات رانندگی در جاده ها و هوای بارانی می باشد.

سیستم روشنایی خودرو را منظم بازدید کنید.

ترمز ها در زمان بارندگی همواره چسپندگی لاستیک ها از دیگر مواقع کمتر است. همچنین احتمال خیس شدن دیسک و لنت های ترمز نیز وجود دارد. بنابراین خطر قفل کردن چرخ ها یا بر عکس کار نکردن سیستم و کاهش قدرت ترمز ها وجود دارد. اما در صورتی که سیستم ترمز و ABSخودرو عملکرد ایده ال خود را داشته باشند.

قیمت خودرو

رانندگی صحیح در هوای بارندگی

نکات رانندگی در جاده ها و هوای بارانی

شاداب و سرحال رانندگی کنید. در شرایط جوی نامساعد تمرکز کامل و توجه جدی راننده به جاده از دیگر مواقع بیشتر اهمیت دارد. بنابراین سعی کنید سرحال و شاد پشت ماشین بنشینید. اگر کمی احساس خستگی کردید حتما در جای امن و مطمئن استراحت کنید.

فرمان را با دو دست بگیرید

در مواقع بارندگی حتما فرمان را با دو دست خود بگیرید. هنگامی که در هوای بارانی می رانید آب گرفتگی مسیر و دریاچه هایی که معمولا سر و کله شان وسط جاده پیدا می شود، از بزرگترین خطرات در کمین شما هستند. زمانی که با سرعت وارد یکی از این ها می شوید ناگهان با نیروی باز دارنده در مقابل حرکت خودرو مواجه خواهید شد. همچنین احتمال این که این واقعه کنترل فرمان را از دست شما بگیرد زیاد است. نکات رانندگی در جاده ها و هوای بارانی را به دقت بررسی کنید.

دست یا انگشت خود را وسط فرمان نگذارید

قرار دادن دست یا انگشت وسط غربیلک فرمان کنترل راننده را بر روی خودرو کاهش می دهد. همچنین در صورت انحراف فرمان ممکن است دست های شما آسیب دیده و حتی دچار شکستگی شود.

استفاده مداوم از برف پاک کن

در روزهای بارانی در استفاده از برف پاک کن خساست نکنید. بیاد داشته باشید برف پاک کن خودرو در هوای بارانی نقش اساسی را در دید راننده بازی می کند.

از بخار زدای شیشه ها استفاده کنید

درهوای بارانی به دلیل اختلاف هوای بیرون و داخل و افزایش رطوبت هوا شیشه های خودرو براحتی پوشیده از بخار خواهند شد. استفاده از بخارزدای شیشه و تهویه مطبوع خودرو نقش مهمی در دید بهتر راننده خودرو ایجاد می کند. در خودروهایی که فاقد سیستم بخار زدا هستند استفاده از سیستم تهویه الزامی است.

چراغ خودرو

یکی دیگر از نکات رانندگی در جاده ها و هوای بارانی که باید رعایت کنید استفاده از چراغ های خودرو می باشد. ریزش قطرات باران می تواند دید شما را کم کند. بهتر است با چراع روشن حرکت کنید. به یاد داشته باشید استفاده از نور بالا ممکن است باعث انعکاس نور شود. دیدتان را ضعیف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *