ساعت کاری از 7:30 الی 20:30

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

همین حالا تماس بگیرید

۰۹۱۲۰۲۶۹۷۵۴

ساعت کاری از از 7:30 الی 20:30

یاتاقان زدن به چه معناست؟

قطعات مختلفی در موتور ماشین وجود دارند که زنجیر وار برای تبدیل سوخت به انرژی هر کدام کار خود را انجام می دهند. کارایی دقیق هر یک از این قطعات باعث می شود که موتور منظم کار کند. بعضی از این قطعات حکم رابطی را دارند که بین دو قطعه دیگر قرار گرفته و موجب عدم اصطکاک و فرسایش آنها می شوند. یاتاقان ها با کمک روغن موتور همین وظیفه را بر عهده دارند. با این مقدمه در مقاله پیش رو به نقش یاتاقان در سیستم موتور خودرو خواهیم پرداخت. هدف ما در این مقاله پاسخ به این سوال است که یاتاقان زدن به چه معناست؟

همینطور میتوانید نظرات متخصصان ما در مورد کارشناسی خودرو را بخوانید.

یاتاقان چیست؟

یاتاقان که بین میل لنگ و دسته پیستون قرار دارد، قطعه ای حیاتی و اساسی در موتور خودرو محسوب می شود. این قطعات به صورت چرخشی با یکدیگر درگیر هستند. یاتاقان بین این دو قطعه قرار دارد و از اصطکاک بین آنها جلوگیری می کند. روغن موتور و یاتاقان وظیفه دارند تا از اصطکاک قطعات موتور جلوگیری کند. بنا به هر دلیلی اگر یاتاقان ها بیش از اندازه داغ شوند دیگر کارایی لازم را نداشته و نمی توانند از اصطکاک بین قطعات جلوگیری کنند. در این حالت است که خودرو یاتاقان خواهد زد. یاتاقان زدن باعث از بین رفتن موتور خواهد شد. به خاطر همین آگاهی نسبت به آن اهمیت زیادی دارد. رانندگی در وضعیت یاتاقان زدگی صد درصد موتور را خواهد سوزاند.

یاتاقان زدن خودرو به چه علت اتفاق می افتد؟

همانگونه که گفتیم یاتاقان ها با کمک روغن ها باعث جلوگیری از اصطکاک بین قطعات می شوند.

یاتاقان زدن

اما  دلایل زیر باعث خواهد شد که خودرو یاتاقان بزند:

  • استفاده از روغن نا مرغوب: یکی از دلایلی که باعث خرابی یاتاقان خواهد شد استفاده از روغن نامرغوب و تعویض دیر هنگام است. این مورد سبب می شود جرم روغن رسوب کرده و در اثر کار کردن جرم به قطعات نفوذ کند. این مسئله باعث جرم گرفتگی قطعات خودرو می شود. در نتیجه یاتاقان در وضعیت نامناسبی قرار می گیرد و ممکن است یاتاقان ها به درستی عمل نکند.
  • بالا رفتن دمای موتور علت یاتاقان زدن: بالا رفتن دمای موتور به هر دلیلی موجب ایراد هایی می شود. قطعات وقتی زیاد داغ شوند به خوبی کار نکرده و سبب یاتاقان زدن خواهد شد.
  • فرسودگی قطعات: یکی از دلایل یاتاقان زدن خودرو فرسودگی قطعات می باشد که کارایی خود را از دست داده و موجب یاتاقان زدن می شود.
  • خراب شدن اویل پمپ(پمپ روغن): شاید شما از روغن با کیفیت استفاده کنید. اما خرابی پمپ روغن باعث می شود تا روغن به خوبی چرخش نداشته باشد. همین امر موجب یاتاقان زدن خواهد شد.
  • رانندگی ناشیانه: در هنگام رانندگی باید دقت کنید دور موتور بالا نرود. گاز دادن زیاد سبب فشار آمدن به موتور می شود و قطعات موتور تحمل این دور زیاد را نداشته و ممکن است به قطعات خودرو و یاتاقان آسیب بزند.

علائم یاتاقان زدن خودرو

اگر خودرو استارت می خورد و روشن نمی شود می تواند یکی از دلایل یاتاقان زدن خودرو باشد. اگر هنگام گاز دادن خودرو صدای تق تق از موتور می آید ممکن است از یاتاقان باشد. بهتراست برای اطمینان خودرو را حرکت نداده و از یک مکانیک وارد کمک بگیرید. در صورتی که چراغ هشدار روغن موتور روشن شد، شاید دلیلی بریاتاقان زدن نباشد اما بهتر است به بررسی روغن بپردازید تا به موتور آسیبی نرسد. برای رفع این مشکلات لازم است تا با متخصصان واجد شرایط در ارتباط باشید. البته شما می توانید با شرایطی ویژه و با حضور مکانیک های ماهر مشکلات مربوط به خودرو را رفع نمایید.

اگر در زمینه خودرو و مشکلات مربوط به آن یا رانندگی در شرایط سخت نیاز به اطلاعات دقیق تر دارید می توانید با متخصصان تابش خودرو در ارتباط باشید.

نکته پایانی

اگر یاتاقان ها آسیب ببیند خودرو به درستی کار نمی کند و توانایی و کشش اولیه را ندارد. بنابراین بهتر است نسبت به بررسی و تعویض روغن اقدام شود. یادآوری می شود هر کدام از علایمی که گفته شد می تواند دلیل دیگری داشته باشد. اما بهتر است شما سریعا اقدام کرده تا خدای نا کرده دچار ضرر و زیان نشوید. یاتاقان زدن می تواند منجر به آسیب های جدی برای خودرو باشد. در نهایت اگر تمایل به کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با خرید و فروش خودرو و شرایط آن دارید می توانید با متخصصان تابش خودرو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.