پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۴

پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۲

همین حالا تماس بگیرید

۰۹۱۲۰۲۶۹۷۵۴

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۴

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

همین حالا تماس بگیرید

۰۲۱-۲۸۴۲۷۱۸۰

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۲

چه تغییراتی باعث افزایش ایمنی خودرو ها می شود؟

حدود 120 سال بعد از اختراع خودرو بیشترین چیزی که همیشه برای  سازندگان آن ملاک بوده ایمنی و راحتی سرنشینان بوده است. تا جایی که امروز در کنار همه امکانات، ایمنی و راحتی حرف اول را می زند. در مقاله پیش رو در مورد تغییراتی که باعث افزایش ایمنی خودرو ها می شود توضیح خواهیم داد. اگر تمایل به کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با انواع خودرو، شرایط خرید و فروش خودرو و رانندگی در شرایط سخت و بارانی را دارید می توانید به وب سایت تابش خودرو مراجعه کنید.

همینطور میتوانید با متخصصان ما در مورد کارشناسی خودرو نیز صحبت کنید.

امکانات خودرو در دهه های گذشته

آنچه که مسلم است سال های اول تولید خودرو هدف جابجایی، افراد و بار بود. وزن سنگین خودروها و استفاده از ورق های فلزی ضخیم راه ایجاد امنیت و افزایش ایمنی خودرو ها بوده است. شاید بتوان نقطه آغاز ایمنی مدرن در خودرو را نصب کمربند ایمنی بر روی خودروها دانست. اولین کمربند های ایمنی در خودرو در دهه پنجاه میلادی توسط یکی از کارکنان شرکت ولوو اختراع شد. این کمربندها مانند کمربند ایمنی هواپیما دو نقطه ای بود. انحصار تولید این کمربند ابتدا در اختیار شرکت ولوو بود که بعدا بخاطر استقبال زیاد در اختیار تمامی شرکت های تولید کننده خودرو قرار گرفت.

در سال 1958 استفاده از کمربند های سه نقطه ای توسط یک مهندس سوئدی صنایع هواپیمایی به نام نیلس بولهین در طراحی و ساخت کمربند ایمنی بوجود آمد که تا امروز نیز ادامه دارد. کمربند ایمنی سه نقطه ای به گونه ای طراحی شده است که با استفاده از یک دسته قفل شده و بسته می شود. از ویژگی این کمربند این است که به شکلV از روی لگن و قفسه سینه سرنشین خودرو رد می شود. سپس دور قفلی که در کنار صندلی تعبیه شده است قرار می گیرد. استفاده از کمربند ایمنی در تمامی دنیا برای سرنشینان جلو اجباری است. البته برای سرنشینان عقب در کشورهای اروپایی اجباری می باشد.

افزایش ایمنی خودرو ها – تاریخچه ایربگ یا کیسه هوا

مدتها تنها راه ایجاد امنیت برای سرنشینان خودرو کمربند ایمنی بود. تا اینکه ایربگ یا کیسه هوا به عنوان مهم ترین ابداع بشر برای ایمنی سرنشینان پا به عرصه تولید و نصب بر روی خودروها گذاشت. ایربگ (کیسه هوا) از طریق صنایع نظامی وارد صنعت خودرو سازی شد. این تکنولوژی ابتدا برای محافظت از خلبانان جت های جنگنده ساخته شد. البته لازم به ذکر است این ابداع برای خلبانان زیاد کارایی نداشت. کیسه های هوای اولیه از پارچه های زبری تهیه شده بودند و در چتر نجات خلبانان استفاده می شد.

بیشتر بخوانید: اصول صحیح تعویض دنده خودرو

اولین بار در سال 1951 به صورت ساده از این ابداع در خودروها استفاده شد. اما این نوع کیسه های هوا کارایی خوبی نداشتند. تا اینکه در سال 1960 تغییراتی در سیستم ایربگ انجام گرفت که باعث استقبال بیشتر از این تجهیزات شد. اما در نهایت در سال 1971 ایربگهای جدید نسل حرارتی برای افزایش ایمنی خودرو ها ساخته شدند. در سال 1980 ایربگهای سنسوری وارد بازار تولید شد. در سال 1988دولت وقت امریکا کلیه صنایع خودرو سازی را ملزم به نصب این ایربگ ها کرد.

راه های مختلف افزایش ایمنی خودرو ها

آنچه تا به ای جا گفته شد در مورد امنیت سرنشینان در موقع استفاده از خودرو می باشد. اما نکات دیگری نیز برای ایجاد امنیت خودروها ملاک است. برخی از آنها عبارتند از:

افزایش ایمنی خودرو ها

استفاده از جی پی اس

شاید تا چند سال قبلا استفاده از قفل فرمان یا قفل پدال چاره ساز بود. اما امروزه بایستی به دنبال مدرن کردن سیستم های امنیتی برویم. استفاده از جی پی اس یکی از این امکانات می باشد که در صورت سرقت خودرو به راحتی می توان آنرا ردیابی کرد.

افزایش ایمنی خودرو ها –  قفل کاپوت

سرقت لوازم داخلی خودروها خیلی راحت تر از خود خودروها می باشد. قفل کاپوت جهت محافظت از تجهیزاتی مانند باطری خودرو کیت خودرو و دیگر لوازم موتوری می باشد.

سرقت وسایل صوتی خودرو

یکی دیگر از تجهیزاتی که مورد علاقه سارقین می باشد سیستم صوتی خودرو است. به خاطر قیمت بالا و سرقت راحت در زمره علاقه سارقین می باشد. استفاده از قفل پنلی می تواند تا حدود زیادی خاطر شما را از بابت سرقت این وسایل و افزایش ایمنی خودرو ها راحت کند.

قفل فرمان و پدال

این ابزار شاید نتواند جلوی سرقت را بگیرد اما می تواند کار سارقین را به تاخیر بیاندازد.

افزایش ایمنی خودرو ها – سرقت رینگ های خودرو

یکی از وسایلی که سارقین را وسوسه می کند رینگ خودروها خصوصا نوع خارجی و اسپورت می باشد. با نصب قفل مخصوص رینگ می توان جلوی این کار را گرفت.

افزایش ایمنی خودرو ها – سرقت لاستیک زاپاس

برای این که ازاین بلا نیز مصون باشید راهی وجود دارد. قفل درب صندوق به راحتی بدست سارقین باز می شود. بهترین راه استفاده از قفل مخصوص زاپاس می باشد که می تواند جلوی سرقت لاستیک زاپاس خودروی شما را بگیرد.

سخن آخر

ذکر این نکته ضروری است که استفاده از تجهیزات نوین مانند جی پی اس در کنار قفل های ایمنی می تواند امنیت خودروی شما را تا حدود زیادی بالا ببرد. این تغییرات باعث افزایش ایمنی خودرو ها می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *