پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۴

پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۲

همین حالا تماس بگیرید

۰۹۱۲۰۲۶۹۷۵۴

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۴

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

همین حالا تماس بگیرید

۰۲۱-۲۸۴۲۷۱۸۰

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۲

جعبه فرمان در خودرو چیست؟ | بررسی مدل های مختلف و نحوه کار

در دنیای کودکی مان اگر گشتی بزنیم ماشین های گوناگونی را خواهیم دید که در رویای خود پشت فرمان آن ها نشسته و رانندگی می کردیم. یکی از رویاهای ما رانندگی بود و عاشق پشت فرمان نشستن. ازهمان دوران خوب می دانستیم که خودرو به وسیله فرمان هدایت می شود. ولی برای این که راننده بتواند توسط فرمان ( غربیلکی که در داخل اتاق خودرو می باشد) مسیر خودرو را تغییر دهد چندین دستگاه باید به صورت هماهنگ و دقیق عمل کنند. این سیستم را هیچکدام مان نمی بینیم ولی می دانیم که این سیستم فرمان خودرو است. با ذکر این مقدمه در مقاله پیش رو  از وب سایت تابش خودرو در مورد سیستم فرمان خودرو و وظیفه جعبه فرمان در خودرو صحبت خواهیم کرد. جهت کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با خرید خودرو و نحوه رانندگی در شرایط سخت می توانید با متخصصان ما در ارتباط باشید.میتوانید ازدیگر خدمات ما که شامل کارشناسی خودرو میشود استفاده کنید

وظیفه جعبه فرمان در خودرو

این قسمت از سیستم فرمان یعنی جعبه فرمان اصلی ترین بخش خودرو شناخته می شود. همراه با منتقل کردن گشتاور دست راننده به چرخ ها، روند بالا بردن این گشتاور را هم انجام می دهد. جعبه فرمان بر روی اتاق خودرو وصل می شود و گشتاور و دوران فرمان را توسط مفصل ها و سیبک های سیستم فرمان به سگ دست ها منتقل خواهد کرد. اما وظایف جعبه فرمان در همه انواع خودرو یکی است که این وظایف شامل موارد زیر می باشد:

 • بالا بردن گشتاور و کمک کردن حرکت چرخش گونه و جابه جا نمودن دورانی دست راننده
 • صفحه دوران فرمان به صفحه مکانیکی آن تغییر می کند
 • حرکت دورانی و چرخشی به حرکت اهرم بندی خط گونه تبدیل می شود

لازم به ذکر است که تنوع جعبه فرمان در کیفیت ارائه این وظائف تاثیر بسزایی دارد. هرچه جعبه فرمان دارای کیفیت بالاتری باشد کنترل فرمان برای راننده راحت تر و نرم تر می باشد. ولی در عین حال اساس طرز کار همه آن ها یک نوع است.

بیشتر بخوانید: بهترین مشخصه های روغن موتور خوب چیست؟

انواع جعبه فرمان

امروزه برای رانندگی راحت تر و آسودگی و اطمینان بیشتر راننده در فرمان دادن و حرکت خودرو جعبه فرمان نقش موثری دارد. به خاطر همین دارای انواع مختلفی می باشد. اما در کل جعبه فرمان ها به دو دسته تقسیم می شوند:

انواع جعبه فرمان

جعبه فرمان مکانیکی

این نوع جعبه فرمان ساده ترین سیستم را دارد و از گذشته مورد استفاده قرار می گرفته است. در این سیستم عمل افزایش گشتاور دست راننده و انتقال آن به چرخ ها را تنها به وسیله مجموعه ای از چرخ دنده ها و بازوها انجام می دادند. این نوع جعبه دنده ها تنها منبع انرژی سیستم نیروی دست راننده هستند. این مسئله منجر به خستگی می شود. خستگی که علت آن  استفاده نیروی بسیار برای کنترل و حرکت فرمان برای راننده است. جعبه فرمان های مکانیکی انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

 • جعبه فرمان حلزونی انگشتی
 • جعبه فرمان حلزونی تاج خروسی
 • جعبه فرمان حلزونی غلتکی
 • جعبه فرمان ساچمه ای با دنده تاج خروسی
 • جعبه فرمان چرخ دنده ای شانه ای

جعبه فرمان با نیروی کمکی

در این نوع جعبه فرمان‌ نیروی هیدرولیک یا الکتریکی به کمک قطعات مکانیکی آمده تا نیروی گشناور دست راننده را که توسط غربیلک به جعبه منتقل می شود را افزایش دهند. بنابراین با کاهش سختی و خشکی فرمان رانندگی راحت تری به راننده نوید می دهند. این نوع جعبه فرمان نیز انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

 • هیدرولیکی
 • جعبه فرمان الکترو هیدرولیکی
 • جعبه فرمان الکتریکی

با توجه به پیشرفت تکنولوژی در همه زمینه ها مطمئنا در آینده باز هم سیستم های جدید تری از جعبه فرمان وارد عرصه تولید خواهد شد که همگی در جهت راحتی و ایمنی بیشتر رانندگی می باشد.

نیروی به کار رفته در این قطعات

همانگونه که گفتیم جعبه فرمان های مکانیکی نوع سنتی این جعبه دنده ها محسوب می شوند. اما در جعبه دنده های جدبد از نیروی کمکی برای راحتی و چرخش راحت تر استفاده می شود که سه نوع دارند:

جعبه فرمان هیدرولیکی

جعبه فرمان هیدرولیکی که از یک پمپ فشارهیدرولیکی برای به حرکت در آوردن دنده شانه ای کمک گرفته می شود تا راننده نیروی کمتری برای دوران غربیلک به کار گیرد.

مدل الکترو هیدرولیکی

از آنجا که مهندسان مکانیک همواره در تلاش برای ارائه تکنولوژی جدیدتر خودروها هستند برای رفع این اشکال جعبه فرمان الکتروهیدرولیکی جایگزین جعبه های هیدرولیکی می شود. فرق این نوع جعبه فرمان با هیدرولیکی در این است که یک موتور الکتریکی است که در پشت پمپ قرار می گیرد. این پمپ جایگزین تسمه هیدرولیک شده، جای کمتری را اشغال کرده و فشاری خیلی کمتری به موتور می آید.

جعبه فرمان الکتریکی

توان کمکی این نوع جعبه فرمان ها به کمک نیروی دست راننده رفته و آن را تکمیل می کند. یک موتور الکتریکی است. در این سیستم یک موتور الکتریکی به جای پمپ هیدرولیکی مشغول می شود. یکی از مهم ترین تفاوت های این سیستم مصرف انرژی تنها در زمان چرخش غربیلک فرمان است که این امر در هدر رفت انرژی بسیار موثر است.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت تابش خودرو ما به بررسی جعبه فرمان خودرو و انواع آن پرداخته ایم. این قطعه انواع و مدل های مختلفی دارد که کارایی آن ها تفاوت دارند. برای کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با خرید خودرو و مدل های مختلف خودرو می توانید با متخصصان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *