پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۴

پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۲

همین حالا تماس بگیرید

۰۹۱۲۰۲۶۹۷۵۴

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۴

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

همین حالا تماس بگیرید

۰۲۱-۲۸۴۲۷۱۸۰

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۲

سیستم تعلیق مک فرسون در خودرو | اجزای اصلی سیستم مک فرسون

خودروها از روز نخست که وارد بازار شدند دارای فنرهای تخت بودند که حالت خشکی از خودرو را گرفته بود. در جاده های خاکی آن زمان تقریبا شرایط راحتی را برای سرنشینان خود فراهم می کرد. البته ذکر این نکته ضروری است زمانی که هنوز خودرو اختراع نشده بود کالسکه ها و درشکه ها نیز برای راحتی سرنشینان خود از فن های تخت به نوعی استفاده می کردند. در مقاله پیش رو از وب سایت تابش خودرو در مورد سیستم تعلیق مک فرسون در خودرو که نام مخترع آن می باشد توضیحاتی خواهیم داد. برای خرید خودرو و اطلاع از شرایط انواع خودرو ها می توانید با متخصصان ما در تابش خودرو در ارتباط باشید.

سیستم تعلیق یعنی چه؟

لرزش های وارده به خودرو از طریق سطح ناهموار جاده به سیستم تعلیق فشار وارد می کند و خودرو را مجبور می کنند تا در شرایط مختلف عکس العمل های متفاوتی را نشان دهد. در چنین وضعیتی سیستم تعلیق خودرو مهم ترین نقش را بازی می کند‌. بنابراین می توان گفت سیستم تعلیق خودرو وظیفه بهبود کیفیت سواری و قابلیت هدایت و کنترل خودرو را بر عهده دارد. قابل توجه این که این سیستم در کنترل و راحتی رانندگی نقش مهم و اساسی را ایفا می کند. یک نوع از این سیستم های تعلیق که شاید تا به حال اسم آن را هم نشنیده اید سیستم تعلیق مک فرسون در خودرو می باشد. در ادامه در مورد این سیستم تعلیق مطالبی خواهیم گفت.

چرا سیستم تعلیق مک فرسون؟

شخص مک فرسون در سال 1934 در کارخانه جنرال موتورز شروع به کار کرد. البته او قبلا در کارخانه های دیگری نیز مشغول کار بود. اما در کارخانه جنرال موتورز دارای پست مهندس ارشد برای طراحی خودروهای جدید ارتقاء پست پیدا کرد. مک فرسون که مهندسی با تجربه بود با تلاش زیاد توانست سیستم تعلیق ساده و ارزانی را ارائه دهد. البته از سوی کمپانی جنرال موتورز مورد قبول واقع نشد.

بیشتر بخوانید: مرکز تشخیص رنگ خودرو

از این رو شرکت تولیدات خود را به همان سبک قدیم یعنی استفاده از فنرهای تخت برای چرخ های جلو استفاده کرد. همین امر باعث می شد حرکت چرخ های جلو همراه با مشکل باشد. مک فرسون در ادامه سیستم اختراعی خود را به کمپانی فورد ارائه کرد که مورد استقبال قرار گرفت. در سیستم تعلیق مک فرسون استرات های موجود اجازه می دادند تا هر چرخ جلو مستقلا حرکت کند که این ویژگی راحتی بیشتری نسبت به سیستم محور مستقیم داشت.

سیستم تعلیق مک فرسون خودرو چیست؟

مک فرسون یک سیستم تعلیق مستقل است. امروزه تقریبا توسط تمام تولید کنندگان خودرو برای چرخ جلو خودروها استفاده می شود. سیستم تعلیق مک فرسون بر اساس یک طرح مثلثی شکل طراحی و ساخته شده است که دارای دو قسمت به نام بازوهای کنترل(طبق)  و میله شعاع که بازوی گشتاور یا استرات یا همان کمک فنر نامیده می شود.

این دو قسمت ساختار مثلثی شکل را در برابر شاسی ماشین تشکیل می دهند. معمولا در قسمت پایین سیستم تعلیق قرار دارند. امروزه این دو قسمت در یک بازوی کنترل بسیار بزرگتر همراه با یک میله تثبیت کننده که شاسی خودرو و سیستم تعلیق کننده را به هم متصل می کند ساده سازی شده اند. همین امر باعث گردیده تا این سیستم نسبت به سیستم های دیگر کم هزینه تر باشد.

سیستم تعلیق مک فرسون خودرو چیست؟

تغییرات در سیستم تعلیق مک فرسون

با توجه به این که میله شعاع به تنهایی نمی تواند پایداری خودرو را تضمین کند. چرخ های جلو تمایل به حرکت در جهت های مختلف دارند. بازوی کنترل به عنوان یک مؤلفه تقویت کننده به ساختار سیستم تعلیق اضافه شده اند. این گزینه در واقع از ناپایداری چرخ ها جلوگیری می کند. بازوی کنترل A شکل سیستم تعلیق از یک طرف به توپی چرخ جلو و از طرف دیگر به شاسی خودرو متصل می باشد. همچنین در سیستم تعلیق مک فرسون خودرو میله شعاع نیز از  پایین به توپی چرخ و از قسمت بالا به بدنه خودرو متصل می باشد. ناگفته نماند که فنر و کمک فنر ها نیز روی میله شعاع سوار هستند. به این ترتیب سیستم تعلیق مک فرسون یک ساختار ثابت مثلثی شکل برای چرخ های جلو ایجاد کرده است.

اجزای اصلی سیستم مک فرسون

برای این سیستم کاری مک فرسون را بشناسیم مهم است که اجزای تشکیل دهنده آن را به خوبی بشناسیم. این اجزاء عبارتند از:

  •  کمک فنر که به استرات مشهور است و از گاز تحت فشار برای جذب ضربه ها استفاده می کنند.
  • فنر لول: این فنرها به جذب نیروهای وارده از دست  اندازهای جاده کمک می کنند. این نوع فنر زمانی که تحت فشار قرار می گیرد دچار تنش پیچی می شود. این فنر نیروی عرضی را به وسیله طبق به شاسی منتقل می کند.
  • بازوهای کنترل یا طبق پایین: در سیستم مک فرسون در بخش پایینی از یک بازوی کنترل استفاده می شود. در کل این بازوها به حفظ تعادل و پایداری خودرو و عدم حرکت چرخ ها در جهت مختلف جلوگیری می کند.
  • میل فرمان: جهت هدایت چرخ های جلو تعبیه شده است. یکی از مزیت های سیستم تعلیق مک فرسون در خودرو وجود دامنه وسیعی از زاویه فرمان است.

سخن آخر

سیستم تعلیق مک فرسون در خودرو یکی از مهم ترین مواردی است که تاثیر بسیار زیادی در استفاده از وسیله نقلیه دارد. به همین دلیل در این مقاله از وب سایت تابش خودرو به بررسی آن پرداخته ایم. جهت کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با شیوه های رانندگی در شرایط سخت و فروش و خرید خودرو با متخصصان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *