پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۴

پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۲

همین حالا تماس بگیرید

۰۹۱۲۰۲۶۹۷۵۴

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۴

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

همین حالا تماس بگیرید

۰۲۱-۲۸۴۲۷۱۸۰

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۲

بهترین مشخصه های روغن موتور خوب چیست؟

برای روان تر کارکردن موتور خودرو از روان کننده ای به نام روغن موتور استفاده می شود. روغن موتور مایعی است که از استحصال نفت در پالایشگاه ها بدست  می آید. این مقدمه آغازی است برمقاله پیش رو تا در مورد روغن موتور ومشخصات یک روغن خوب توضیحات مختصری بدهیم. هدف ما در این مقاله بررسی این مسئله است که بهترین مشخصه های روغن موتور خوب چیست؟

روغن موتور چیست؟

روغن موتور را می توان مخلوطی از روغن پایه و افزودنی های مجاز دانست. این افزودنی ها می تواند ضد جوش، ضد زنگ، ضد اکسید و مواد پاک کننده باشند. ضمنا این مایع به عنوان روان کننده و جلوگیری از سایش قطعات موتور هم استفاده می شود. البته خصلت یک روغن خوب این نیست که بعد از کارکرد مجاز رنگ آن به صورت روشن باشد. بلکه این روغن با تیرگی خود نشان دهنده آن است که دوده و خوردگی ها و آلودگی ها را در خود حل و تخلیه می کند. با این حال باید دید که بهترین مشخصه های روغن موتور خوب چیست؟

مزایا و بهترین مشخصه های روغن موتور خوب چیست؟

برای شناخت یک روغن موتور خوب و بررسی بهترین مشخصه های روغن موتور خوب باید این مزایا را در نظر گرفت:

  • از استاندار بودن روغن موتور مطمئن شوید. این استاندارد ها دارای شرایط کیفی مختلف روغن می باشد.
  • اغلب روغن هایی که امروز تولید می شوند دارای گران روی های متفاوتی هستند. این گرانروی ها نشانه غلظت و ضخامت روغن هستند و حتما موقع خرید روغن به نشانه و نوشته های روی طرف روغن دقت کنید. سعی کنید از این لیبل ها آگاهی پیدا کنید.

فاکتور های تعریف شده در بهترین مشخصه های روغن موتور خوب

برخی از فاکتورهای تعریف شده برای روغن را جهت آگاهی شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

  • روغن با لیبل API که تائید کیفیت از انجمن نفت امریکا را دارا می باشد. این مورد خود دارای استاندارد های مختلف کیفیت می باشد. در میان استاندارد های مختلف دو استاندارد SN و SM از مقبولیت و کیفیت بیشتری برخوردارند.
  • فاکتور دیگر کیفیت روغن SAE می باشد. این گزینه استاندارد غلظت روغن می باشد. این استاندارد نشانه غلظت و ضخامت روعن می باشد که بین 10 الی60 است. هرچه این شماره به سمت بالاتر باشد درجه غلظت وسختی آن بیشتر است. این گزینه به کسب اطلاع در ارتباط با بهترین مشخصه های روغن موتور خوب به ما کمک می کند.

فاکتور های تعریف شده در بهترین مشخصه های روغن موتور خوب

فروش خودرو

ملاک اصلی برای استفاده از روغن خوب برای خودرو بهتراست استفاده از دفترچه راهنمای خود خودرو باشد که نوع روغن و مقدار کیلومتر آن نیز تعیین شده است. بهتر است به کیلومتر مصرف روغن کاملا دقت کرده و سر وقت روغن را تعویض کنید. همچنین سعی کنید از استفاده از روغن فله در موتور خودرو خودداری کنید.

وظیفه روغن موتور خوب – بهترین مشخصه های روغن موتور خوب

یک روغن موتور خوب وظایفی را برعهده دارد که عبارتند از:

  • دارای قدرت روانکاری بالایی باشد و باعث کاهش اصطکاک بین قطعات و در نتیجه خنک ماندن موتور خواهد شد.
  • یک روغن موتور خوب باعث آب بندی فضای بین پیستون و سیلندر شده و کیفیت کاری موتور را بالا خواهد برد.
  • یک روغن خوب با ضربه گیری مناسب باعث جلوگیری از ضربه خوردن قطعات خواهد شد.
  • از مزایای یک روغن خوب این که بایستی قدرت انتقال ذراتی که بر اثر سایش بوجود می آید را داشته باشد.

انواع مختلف روغن موتور

برای این که بتوانیم بهترین مشخصه های روغن موتور خوب را بشناسیم باید انواع روغن موتور را بشناسیم. به طور کلی روغن موتور ها سه نوع هستند:

روغن موتور مینرال

این روغنی است که بر پایه نفت خام تولید می شود. گاها در خودرو ها خصوصا نوع قدیمی آن استفاده می شود.

روغن موتور سنتتیک

نوع دیگر روغن های خودرو سنتتیک می باشد. روغنی است که از ترکیبات شیمیایی یا پلیمراسیون هیدروکربن ها تولید می شود نه نفت خام. این نوع روغن ها اولین بار برای هواپیماها استفاده شدند و به خاطر مزایای خوب آن باعث گردیده که استفاده از این نوع روغن در سطح جامعه رو به افزایش گذارد. این مزایا باعث استفاده بیشتر از این روغن شده که عبارتند از: به دلیل عمر مفید بالای این نوع روغن ها مقرون به صرفه می باشند. این نوع روغن ها غیر سمی هستند و خورندگی آن ها صفر می باشد. جنس روغن گونه ای است که حالت تبخیر آن خیلی کم و یا دیر می باشد. این مدل در برابر اکسید شدن مقاومت بالایی دارد.

روغن موتور نیمه سنتتیک

این روغن موتور ترکیبی از مینرال و سنتتیک است. این روغن کیفیت سنتتیک را ندارد. اما در دمای بالا عملکرد بهتری نسبت به نوع مینرال دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *