پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۴

پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۲

همین حالا تماس بگیرید

۰۹۱۲۰۲۶۹۷۵۴

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۴

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

همین حالا تماس بگیرید

۰۲۱-۲۸۴۲۷۱۸۰

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۲

توربو شارژ برقی و کمک به آلایندگی | بررسی انواع مختلف توربو شارژها

یکی از امکانات و تجهیزات جدیدی که در چند دهه اخیر در اکثر خودروهای مدرن مورد استفاده قرار می گیرد توربو شارژ ها هستند. اما توربو شارژ چیست و چگونه عمل می کند؟  درادامه و در مقاله پیش رو از تابش خودرو در مورد توربو شارژ برقی و کمک به آلایندگی هوا توضیحاتی داده خواهد شد.

توربو شارژ چیست و چگونه کار می کند؟

توربو شارژ در واقع شامل دو عدد پنکه کوچک می باشد که توسط یک میله مرکزی به نام شافت به یک دیگر متصل شده اند. چرخش یکی از پنکه ها باعث چرخش دیگری می شود. یکی از این پنکه ها به نام توربین سر راه گازهای گرم خارج شده از سیلندر ها قرار دارد. هنگامی که سیلندر ها گاز داغ را به بیرون می راند توربین می چرخد. به همراه چرخش توربین شافت و در نهایت پنکه دوم به نام کمپرسور می چرخد. آن را در جلوی ورودی ها نصب می کنند و هنگامی که می چرخد هوا را به داخل می کشد و به سیلندر ها هدایت می کند.

انواع توربو شارژها

توربو شارژها انواع مختلفی دارند که عبارتند از: تک توربو،  جفت توربو، جفت توربو اسکرول، توربو شارژ VGT، توربو شارژ VTS، چهارتوربو و توربو شارژ برقی. در ادامه توضیحاتی در مورد این توربوها خواهیم داد.

بیشتر بخوانید: مرکز تشخیص رنگ خودرو

انواع توربو شارژها

تک توربو (Single Turbo)

تک توربوها همان چیزی هستند که اکثریت مردم به عنوان توربو می شناسند. به دلیل سادگی این توربو شارژ ارزان ترین نوع آن به شمار می رود. اما جزو بهترین گزینه ها نیست. با تغییر ساختار توربو می توان گشتاور های مختلف ایجاد کرد. استفاده از این توربو شارژها روشی مقرون به صرفه برای افزایش قدرت و راندمان موتور است. به همین ترتیب به طور فزاینده ای رایج شده اند و به موتور های کوچکتر اجازه می دهند با تولید نیرویی برابر با موتور های بزرگ تر اما با وزن کمتری بازده را افزایش می دهند. البته لازم به یادآوری است که تاخیر عملکرد توربو در این نوع کاملا محسوس است.

جفت توربو(Twin Turbo)

همانگونه که از نام آن پیداست این توربو دو قلو می باشد. این به معنی اضافه کردن یک توربوی دیگر به موتور خودرو می باشد. ازا ین توربو در خودروهای 6 و یا 8 سیلندر استفاده می شود. یکی از این توربوها در دور موتورهای پایین و دیگری در گشتاور های بالا عمل می کند. به دلیل ساختار توربوی اول در دورهای پایین سبب کاهش تاخیر در این دورها می شود. در صورتی که جفت توربو به دو دسته تقسیم بندی شود  میزان بسیار زیادی از موتور را پیچیده تر و هم پرهزینه تر می کند. در حال حاضر دو دسته جفت توربو وجود دارند که جفت توربو موازی و دیگری جفت توربوی متوالی نام دارند. اما نوع دیگری از توربوها به نام جفت توربوی اسکرول هم وجود دارد.

توربو شارژ برقی

استفاده از یک موتور برقی قدرتمند تقریبا تمام نقاط ضعف یک توربو شارژ را ازبین می برد. تاخیر توربو کاملا برطرف شده است. زمانی که دودهای ناشی از سوختن کافی نیست یک موتور برقی می تواند این کار را انجام دهد. پیشرفت های اخیر در صنعت توربو به معرفی توربو با کمپرسورهای برقی می پردازد. این موتور برقی انرژی لازم را برای راه اندازی اولیه کمپرسورها فراهم می کند. البته این سیستم بسیار پیچیده و گران قیمت است. در خودروهایی از جملهBMW و همچنین بوگاتی سیستمی تحت عنوان چهار توربو (Qusd Turbo) استفاده می شود.

توربو شارژهای برقی نیز از توربین و کمپرسور بهره می برند. اما موتور برقی برای تقویت پاسخ توربو شارژ به آن اضافه شده است که با غلبه به اینرسی توربین و کمپرسور باعث می شود تا بستگی چندانی به سرعت پیشرانه نداشته باشد. این موتور به واکنش توربو شارژ هنگام کم بودن انرژی گاز خروجی کمک و از طریق معادل سیستم ترمز احیا کننده در توربو شارژ انرژی را بازیافت می کند. در واقع در زمانی که به تقویت توربو شارژ نیازی نباشد انرژی خود را حفظ می کند و از آن برای استفاده در شرایط آینده بهره می برد.

توربو شارژهای برقی نسبت به توربو شارژهای معمولی که از گازهای خروجی استفاده نمی کنند آلودگی کمتری ایجاد می کنند. گرچه از لحاظ پیچیدگی و قیمت گران تر از انواع دیگر آن هستند اما قدرت کارایی بیشتری دارند. به گونه ای که تولید کنندگان بزرگ خودرو برای صرفه جویی در مصرف سوخت از این سیستم جدید توربو شارژها استفاده می کنند.

سخن آخر

در این مقاله از تابش خودرو به بررسی توربو شارژ برقی پرداختیم. جهت کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با خرید خودرو، فروش خودرو و رانندگی در شرایط سخت می توانید به وب سایت تابش خودرو مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *