پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۴

پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۲

همین حالا تماس بگیرید

۰۹۱۲۰۲۶۹۷۵۴

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۴

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

همین حالا تماس بگیرید

۰۲۱-۲۸۴۲۷۱۸۰

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۲

بررسی پردازنده خودرو و نوع کار آن | مزایای استفاده از انواع پردازنده

اگر هر سال به روند پیشرفت صنعت خودروسازی و مدل های جدید و به روز دقت بیشتری کنیم متوجه پیچیده تر شدن سیستم ها و فناوری های به کار رفته در محصولات برندهای مختلف خواهیم شد. استفاده از تجهیزات الکترونیکی و ریز پردازنده ها در خودرو بیشتر شده است. شاید استفاده بیشتر از ریز پردازنده ها تعمیر و دستکاری خودرو توسط مالک یا افرادی که اطلاع کافی از مسائل ندارند نه تنها مشکل را حل نکرده بلکه بر آن می افزاید. در مقاله پیش رو از تابش خودرو در مورد ریز پردازنده ها و نقش آنها در خودروهای امروزی توضیحاتی خواهیم داد. برای خرید خودرو دست دوم و اطلاع از انواع خودرو ها می توانید با متخصصان ما در تابش خودرو همراه شوید.

ریزپردازنده چیست؟

ریزپردازنده به عنوان cpu یا واحد پردازش مرکزی نیز شناخته می شود. یک موتور بر مبنای محاسبه کامل است که روی یک تراشه ساخته می شود. اگر تا به حال فکر کرده اید که ریزپردازنده در رایانه چه کاری انجام می دهد یا اگر تاکنون در مورد تفاوت ریز پردازنده ها اطلاع نداشتید، بهتر است مطالعه تان را ادامه دهید. برای درک عملکرد ریزپردازنده ها بهتر است که به درون آن نگاهی بیاندازیم و با منطق یک ریزپردازنده آشنا شویم. ریزپردازنده مجموعه ای از دستور العمل های ماشین را اجرا می کند که به پردازنده می گوید چه کاری انجام دهد.

پردازنده خودرو چیست؟

خودروهای جدید در مقایسه با گذشته امن تر، پاک تر و هوشمند تر شده اند. پیشرفت در این زمینه ها به لطف رشد چشمگیر فناوری در عصر الکترونیک و تولید پدازنده رقم خورده است. بایستی به طور خلاصه علت عمده رشد پیچدگی در خودروها را دانست.‌ این موارد عبارتند از:

  • رعایت استانداردهای مصرف سوخت و تولید آلاینده با استفاده از کنترل پیشرانه
  • نیاز سیستم های پیشرفته عیب یابی
  • ساده سازی تولید و طراحی خودرو
  • کاهش سیم کشی در خودرو
  • نیاز به امکانات ایمنی و رفاهی جدید

در ادامه به توضیح مختصری پیرامون موارد بالا خواهیم داد.

پردازنده خودرو چیست؟

کنترل های پیچیده پیشرانه با پردازنده خودرو

کنترل پیشرانه سنگین ترین و پیچیده ترین کار پردازشی و واند کنترل پیشرانهECU قدرتمند ترین واند پردازنده در خودرو است.‌ECU از حلقه کنترلی بسته استفاده می کند که در  مورد کنترل گازهای خروجی از اگزوز و تنطیم مصرف سوخت بهینه است.

بیشتر بخوانید: مرکز تشخیص رنگ خودرو

سیستم های پیشرفته عیب یابی

یکی از مزایای مهم استفاده از گذرگاه های ارتباطی خودرو ها امکان انتقال پیام بروز خطا هر بخش از خودرو به ماژول مرکزی است. ماژول مرکزی با ذخیره خطاهای مخابره شده امکان بازیابی آنها را به کمک دستگاه دیاگ فراهم می کند.

ساده سازی تولید و طراحی خودرو

داشتن ارتباط استاندارد ارتباطی در خودروها سبب تسهیل فرایند طراحی و تولید خودرو شده است. برای توضیح بیشتر این موضوع کیلومتر شمار را بررسی می کنیم. صفحه کیلومتر شمار که در خودرو های جدید به صورت دیجیتال درآمده است وظیفه جمع اوری و نمایش اطلاعات را بر عهده دارد.‌همه اجزا خودرو تمام اطلاعات خود را به گذرگاه ارسال می کنند.

کاهش سیم کشی در خودرو

در خودروهای قدیمی هر یک از دکمه های موجود در خودرو از طریق سیمی مستقل به وسیله مد نظر متصل می شد که با ازدیاد تعداد دکمه ها و سیم کشی ها در خودرو پیچیده و پر هزینه می شود. با پیشرفت تکنولوژی و پردازنده ها این مسئله به صورت کامل حل گردیده است.

نیاز به امکانات ایمنی و رفاهی جدید توسط پردازنده خودرو

در سال های اخیر سیستم های ایمنی زیادی به خودروها اضافه گردیده است. مانند ترمز ABS کیسه هوا و دیگر امکانات ایمنی که هر یک از این سیستم ها ماژول مخصوص به خود را به خودرو اضافه می کند.‌ هر ماژول با ریزپردازنده خود همراه است و به زودی با بیشتر شدن چنین فناوری هایی تعداد ماژول های موجود در خودرو افزایش پیدا می کند. نمی توان مرز مشخصی برای سیستم های ایمنی خودروها مشخص کرد. در واقع با افزایش انواع ماژول ها سیستم های برق خودرو نیز تعییر می کند. تا به امروز چند خودروساز اروپایی به دلیل تامین نیروی انواع سیستم های مدرن ایمنی و رفاهی سیستم برق 12 ولت قدیمی را کنار گذاشته اند و از نوع 48 ولتی استفاده می کنند.

سخن آخر

در صورت اختلال در هر یک از برنامه های پردازنده خودرو از دست کاری آن خودداری کنید. به مراکز مجاز و معتبر که دارای مجوز هستند مراجعه کنید. چون سیستم های الکترونیکی خودرو خیلی ظریف و مهم هستند. تاکید می شود در موقع بروز مشکل حتما به خود نمایندگی کمپانی یا جاهای مورد تایید مراجعه کنید. در این راستا می توانید با متخصصان تابش خودرو در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *