پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۴

پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۲

همین حالا تماس بگیرید

۰۹۱۲۰۲۶۹۷۵۴

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۴

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

همین حالا تماس بگیرید

۰۲۱-۲۸۴۲۷۱۸۰

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۲

چرا برخی کشورها از سیستم رانندگی فرمان راست استفاده می‌کنند؟

حتما می دانید که سیستم رانندگی در بعضی از کشورها از سمت راست انجام می گیرد. به اصطلاح فرمان خودرو در سمت راست قرار دارد. ولی اکثر کشورها فرمان خودرو در سمت چپ قرار دارد. اما علت این که در بعضی کشورها از سیستم رانندگی فرمان راست استفاده می کنند چیست؟ با این مقدمه در مقاله پیش رو از وب سایت تابش خودرو در مورد رانندگی در سمت راست توضیحاتی خواهیم داد. برای کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با خرید خودرو دست دوم یا نو و بررسی مدل های مختلف خودرو می توانید به تابش خودرو مراجعه کنید.

تاریخچه و علت فرمان خودرو در سمت راست

در مقاله های مختلف برای علت این تفاوت و جهت رانندگی و سیستم فرمان دلایل مختلفی گفته شده است. شاید مهم ترین علت آن روش زندگی باستانی و خصوصا مسائل مربوط به بخش نظامی و قدیمی کشورها باشد که تا به امروز باقی مانده است.  همه از دیرباز به آن عادت کرده اند. بر اساس اسناد و تا قبل از قرن 17 میلادی یکی از دلایل استفاده از سمت راست جهت دفاع بهتر از خود بوده است.

دقت کنید که بیشتر آدم ها وقتی به دنیا می آیند راست دست هستند. در سیستم کنترل توسط سمت راست هر کسی موقع افتادن اتفاقی توانایی بیشتری در کنترل اوضاع و دفاع از خود دارند. دلیل دیگری که باز هم ریشه در تاریخ دارد این است که شوالیه ها در زمان قدیم این طور آموزش می دیدند که همیشه دستی که شمشیر خود را با آن حمل می کنند ( معمولا دست راست و قوی تر) را سمت شوالیه مقابل که در راست عبور است بگیرند. در این روند اگر درگیری رخ می داد آماده بودند. اما بعد از استقلال آمریکا این تمرین تغییر کرد تا به صورت نمادین نشانه صلح هم باشد. ضمن اینکه در آن زمان در اروپا سواره ها نیز از قسمت راست و با پای راست پیاده و سوار می شدند.

تغییر عادات و فراگیر شدن سیستم ترافیک فرمان چپ (معمولی)

در مورد تاریخ تغییر سیستم ترافیک بایستی از انقلاب فرانسه و درگیری های استعماری نام برده شود. پیش از انقلاب فرانسه مردم عادی از کنار خیابان و از سمت چپ و کالسکه های اشراف و ثروتمندان از میان خیابان رفت و آمد می کردند. بعد از پیروزی انقلاب فرانسه نظام طبقه بندی اجتماعی شکسته شد. دیگر خبری از کالسکه های اشرافی نبود که بخواهد از خیابان گذر کند. به خاطر همین هم مردم عادی تمایلی به حفظ جهت حرکت نداشتند.‌ این نظام عبور و مرور را بر هم زدند. بدین ترتیب با گذشت زمان مستعمره های انگلیس به همان سیستم چپ پایبند ماندند. مستعمره های فرانسه سیستم خود را به راست تغییر دادند.

بیشتر بخوانید: 5 نکته درایو تست برای کمک به شما در یافتن بهترین اتومبیل

مزیت ها و معایب سیستم رانندگی فرمان راست

در حال حاضر بزرگترین تفاوتی که بین سیستم فرمان راست و سیستم فرمان سمت چپ وجود دارد متفاوت است. بستگی به این موضوع دارد که کدام دست چه کاری انجام می دهد؟ عوض کردن دنده مهم تر است یا کنترل فرمان؟ جدا از اهمیت موضوع شما با کدام روش راحت تر هستید. این که با دست قوی تر(راست) فرمان را در اختیار داشته باشید یا نه. شما به عنوان یک راست دست اصلا دنده عوض کردن با دست چپ را نمی توانید تحمل و تصور کنید. ضمن این که غیر از خود ماشین، نوع جاده ها و فرق ترافیک چپ و راست و سوانحی که در آن ها پیش می آید هم می تواند مهم باشد. تجربه نشان داده است در کشورهایی که توریست پذیر هستند بیشتر است. خصوصا برای کشور هایی که از سیستم فرمان راست استفاده می کنند.

سیستم رانندگی فرمان راست

از آنجایی که امروزه اکثر کشور های دنیا از فرمان سمت چپ و ترافیک راست استفاده می کنند خطر به وقوع پیوستن تصادفات رانندگی برای آنان در کشورهای مقابل و راست فرمان علی رغم یادگیری و گرفتن گواهینامه رانندگی بیشتر است. چرا که باید عادات قبلی خود را دور بریزند که این امری بس دشوار است. نکته دیگر این که این درصد خطر در این کشورهای مهمان پذیر  اما متفاوت در رانندگی نه فقط محدود به رانندگان جدید که متوجه عابران پیاده نیز هست. مسافران و بازدید کنندگان که از کشورهای با سیستم متفاوت می آیند هنگام عبور و مرور حداقل تا چندین روز و هم هفته باید مراقب این برعکس بودن رفت و آمد باشند.

ساختار فنی خودرو و سیستم رانندگی فرمان راست

نکته دیگری هم در مزیت ها و معایب این دو سیستم وجود دارد. آن ساختمان داخلی و فنی خودرو و ساخت قطعات است. یک شرکت تولید کننده خودرو معروف برای این که در بازارهای خارجی و صادرات سرپا بماند باید بتواند جوابگوی همه نوع طیف مشتریانش باشد. پس باید توانایی تولید در هر دو سیستم را داشته باشد. این موضوع کمپانی های صادر کننده کوچک و ضعیف تر را محدود می کند‌. اما بیشتر خودروساز های بزرگ در دنیا این مشکل را حل کرده اند.

سخن آخر

شاید برای من و شما که با سیستم فرمان چپ و ترافیک راست رانندگی کرده ایم  سبک رانندگی با سیستم جدید مشکل باشد. اما همین امر برای آنها نیز مشکل می باشد. بهترین کار تمرین و یادگیری رانندگی با سیستم جدید می باشد. در این راستا ما این مقاله از وب سایت تابش خودرو را برای شما ارائه داده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *