پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۴

پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۲

همین حالا تماس بگیرید

۰۹۱۲۰۲۶۹۷۵۴

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۴

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

همین حالا تماس بگیرید

۰۲۱-۲۸۴۲۷۱۸۰

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۲

دی لایت در اتومبیل چیست؟ | کاربرد ها + رابطه با شرایط جغرافیایی

از آغاز تولید خودرو تا به امروز تحولات زیادی از لحاظ ظاهر و کیفیت تغییر ات زیادی داشته که همگی در خدمت امنیت و راحتی سرنشیان بوده است. یکی از تغییرات در قسمت نور و روشنایی خودرو می باشد. استفاده از لامپ هایی که برق کمتری از خودرو را درگیر کند. لامپ های ال ای دی یکی از این تکنولوژی ها می باشد که چند سالی است در بخش روشنایی خودرو استفاده می شود. بعد از لامپ های ال ای دی دوران استفاده از دی لایت ها آغاز شده. ما در مورد آن در مقاله پیش رو توضیح خواهیم داد. هدف ما در این مقاله تابش خودرو این است که بدانیم دی لایت در اتومبیل چیست؟

دی لایت در اتومبیل چیست و چه کاربردی دارد؟

دی لایت (DayLight) نوری است که در خودرو های جدید به عنوان یکی از ویژگی های خودرو طراحی شده است. همانگونه که از نام این ویژگی در خودروهای جدید مشخص است دی لایت چراغی است که برای روشنایی در روز برای آگاهی به عابران پیاده و خودرو های دیگر از وجود خودرو درخیابان یا جاده می باشد. اما این مسئله که دی لایت چقدر می تواند برای خودرو مفید باشد و هدف از نصب دی لایت بیشتر زیبایی است یا کارایی بحثی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

در پاسخ به این مسئله که دی لایت در اتومبیل بیشتر زیبایی است تا کارایی بایستی گفت اگر برای زیبایی و خودنمایی می باشد کاملا در اشتباه هستید. بایستی به این نکته توجه کنید که لامپ های دی لایت در خودروهایی که این ویژگی را دارند به صورت دستی خاموش نمی شوند. دی.لایت ها چراغ های ال ای دی هستند که مصرف برق بسیار پایینی دارند و با روشن بودن آن هیچ فشاری به باطری خودرو نمی آید. این درحالیست که خیلی ها معتقد هستند که دی لایت ها در ایران مصرف آن چنانی ندارند و بیشتر در کشورهای حوزه اسکاندیناوی،  کانادا و آمریکا مورد مصرف دارند. اما تحقیقات نشان داده که دی لایت ها در آب و هوای معمولی نیز کارایی خود را دارد و باعث توجه عابرین پیاده و دیگر خودروها را به خود  می شوند.

دی لایت در اتومبیل چیست و چه کاربردی دارد؟

شرایط جغرافیایی و رابطه آن با دی لایت (DayLight )

 قبلا در کشورهای حوزه اسکاندیناوی به خاطر مه  و آلودگی دائمی هوا روشن بودن چراغ ها برای خودروها در تمام طول سال اجباری بود. در واقع از این کار به عنوان ترفندی استفاده می شد تا عابرین پیاده در هوای جوی نامطلوب متوجه حضور خودرو در نزدیکی خود باشند. بدین ترتیب از تصادف احتمالی جلوگیری می شود. اما متخصصان متوجه شدند که این ترفند کارایی لازم را نداشته. تاثیر آن چنانی در کاهش تصادفات ندارد. به همین دلیل شرکت های خودرو سازی از دی لایت در اتومبیل برای کاهش این گونه تصادفات استفاده کردند. در حقیقت این فناوری را در خودرو های خود تعبیه کردند. دی لایت ها در خودروها به صورت دستی یا خودکار روشن می شوند. این ابزار با نور پایین توجه سایرین را به خودروی عبوری جلب می کنند.

بیشتر بخوانید: معمول ‌ترین ایرادات فنی در خودروها 

ویژگی های نور دی لایت در اتومبیل (Day Light )

استفاده از این فناوری برای روشنی روز بسیار مفید می باشد. اما همین نور با همین ویژگی اصلا مناسب شب نیست. چرا که به علت درخشندگی زیاد نور چراغ های ال ای دی در شب به شدت آزار دهنده خواهد بود. دید عابران و رانندگان را به شدت مختل می کند. اما در اینجا لازم است در مورد تکنولوژی دی لایت( DayLights) نیز آشنا شویم.

همانگونه که می دانید تکنولوژی دی لایت در اتومبیل با جراغ های ال ای دی است. ال ای دی ها چراغ هایی با مصرف فوق العاده پایینی هستند. به همین دلیل حتی زمان خاموش بودن خودرو نیز به باطری فشاری نمی آورند. لازم به ذکر است خودروهایی که از خود کارخانه مجهز به دی لایت باشند. با هر بار روشن کردن خودرو به صورت اتوماتیک روشن می شود. نمی توان آن را با دست کاری خاموش کرد.

سخن آخر

 اگر چه استفاده از دی لایت در خودرو های داخلی هنوز آنچنان مرسوم نیست. در واقع خودروسازان داخلی به دلایل مختلفی هنوز از این تکنولوژی در خودروهای خود استفاده نمی کنند. اما تجربه استفاده از دی لایت در اتومبیل در سایر کشورها ثابت کرده است که استفاده از این فناوری جدید در کاهش تصادفات تاثیر بسزایی داشته است. در این مقاله از تابش خودرو نیز ما به بررسی این قطعه پرداخته ایم. با این حال اگر تمایل به کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با خرید خودرو و یا نکات مربوط به رانندگی در هوای بارانی و شرایط سخت دارید می توانید با متخصصان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *