پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۴

پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۲

همین حالا تماس بگیرید

۰۹۱۲۰۲۶۹۷۵۴

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۴

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

همین حالا تماس بگیرید

۰۲۱-۲۸۴۲۷۱۸۰

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۲

سیستم کنترل کشش خودرو چیست؟ | مزایای مختلف سیستم کنترل کشش

از زمان اختراع خودرو تا کنون این وسیله از همه لحاظ تغییراتی را به خود دیده است. این تغییرات شامل تغییر در رنگ، بدنه قدرت موتور و موارد دیگر می باشد. بعد از این مقدمه کوتاه در مقاله پیش رو در مورد یکی از این تغییرات یاآ پشن های خودروهای جدید که نقشی اساسی و حیاتی نیز دارد توضیحات مختصری خواهیم داد. هدف ما در این مقاله بررسی سیستم کنترل کشش خودرو می باشد. اگر در ارتباط با خرید خودرو و یا قوانین رانندگی در شرایط سخت نیاز به اطلاعات دقیق دارید می توانید از طریق وب سایت تابش خودرو اقدام کنید.

امکانات مختلف در خودروهای امروزی

همانگونه که در مقدمه گفته شد امروزه برای خودروها امکانات مختلفی در نظر گرفته شده. کارخانجات تولید کننده خودرو در رقابتی تگاتنگ بای کدیگر هر کدام در صدد این هستند که هر روز این امکانات را افزایش دهند. شاید روزگاری کمربند ایمنی یکی از امکانات عالی بود و یا کیسه هوا اوج امکانات برای سلامتی سرنشینان خودرو بود. اما امروزه آنقدر بر آنها افزوده شده که شاید بعضی از آنها را دارنده خودرو متوجه نشود. مگر با مراجعه به دفتر راهنما! سیستم کنترل کشش خودرو یکی از این امکانات است.

بررسی سیستم کنترل کشش خودرو

یکی از اصلی ترین و حیاتی ترین این امکانات (آپشن)که امروزه در خودروهای جدید نصب و مورد استفاده قرار می گیرد سیستم کنترل کشش یاTCS می باشد. ساده ترین تعریفی که برای این سیستم می توان گفت به این صورت است. سیستمی که از هرزگردی چرخ های متحرک درحال گاز دادن در حالت سکون و یا حین حرکت جلوگیری می نماید.

به عبارت ساده تر هنگامی که خودرو از حالت سکون به حالت حرکت در می آید و یا خودرو در حالت حرکت می باشد در صورتی که گاز زیاد داده شود نیروی گشتاور تولید شده در موتور به سمت چرخ ها بیشتر از نیروی لاستیک به سطح جاده باشد باعث گردش بیش از اندازه چرخ ها بدور خود یا هرزگردی می شود. این وضعیت در جاده های برفی و بارانی بیشتر رخ خواهد داد. ولی با وجود این سیستمTCS از بروز هرزگردی در چرخ های خودرو جلوگیری می شود.

بیشتر بخوانید:اصول صحیح تعویض دنده خودرو

علت هرز گردی چرخ های خودرو چیست؟

از اصلی ترین علت های هرزگردی چرخ های خودرو به خلاصی یا آزادی دیفرانسیل برمی گردد. همانگونه که می دانید نیروی ارسالی از موتور ابتدا وارد جعبه دنده می شود. بعد برای انتقال به چرخ های خودرو وارد دیفرانسیل می گردد. ولی اگر دیفرانسیل خلاصی داشته باشد یا آزاد باشد به علت مکانیسم عملکردی آن بیشترین نیرو را به چرخ ها ارسال کرده که باعث می شود از اصطکاک کمتری برخورار شود. سیستم TCS یا سیستم کنترل کشش خودرو به همین دلیل طراحی گردیده تا از انحراف خودرو در سر پیچ ها جلوگیری گردد. چرا که چرخ ها ی بیرون خودرو باید با سرعت بیشتری حرکت کند و چرخ های داخلی پیچ چرخش کمتری داشته باشند.

چرا سیستم کنترل کشش خودرو از مهمترین امکانات (آپشن) ایمنی است؟

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که هرزگردی چرخ خودرو مگر چه اشکالی دارد که احتیاج به چنین سیستمی است؟ برای پاسخ بهتر است به این نکته بپردازیم که اگر خودرویی این سیستم را نداشته باشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ همانگونه که اطلاع داریم کوچکترین انحراف برای خودروهای در حال حرکت می تواند حکم مرگ و زندگی داشته باشد. زیرا انحراف خودرو باعث بروز حادثه جبران ناپذیر خواهد شد.

اولین دلیل برای انحراف خودروها لغزش چرخ ها برروی سطح جاده است. همانگونه که سیستم ترمز ABS از قفل کردن چرخ های خودرو در هنگام ترمز های شدید جلو گیری می کند همین حالت در حرکت نیز وجود دارد. یعنی هر کدام از چرخ های خودرو به دلیل عدم اصطکاک مناسب جاده دچارهرزگردی شوند.

سیستم کنترل کشش خودرو

این باعث می شود که هماهنگ با چرخ های دیگر نباشد و به همین دلیل باعث لغزش خودرو خواهد شد. لذا همانگونه که سیستم ABS در هنگام توقف از لغزش خودرو جلوگیری می کند، سیستم TCS یا سیستم کشش خودرو نیز در حالت حرکت از لغزش خودرو جلوگیری خواهد کرد. این سیستم در روز های برفی و بارانی یا در جاده های یخ زده بسیار کاربردی است. از بروز حادثه جلوگیری خواهد کرد.

مزیت های سیستم کنترل کششی

سیستم کنترل کشش خودرو مزایای زیادی دارد که عبارتند از:

  • افزایش راندمان خودرو و کمک به راننده در شرایط نامساعد جوی به منظور حرکت مستمر و ایمن خودرو
  • کمک به راننده در جاده ها در روزهای معمولی : بدین معنی که این سیستم به راننده کمک می کند که در پیچ ها از انحراف خودرو جلوگیری شود. حرکت خودرو را هموار تر کند.
  • این سیستم در مسابقات رانندگی نیز می تواند کمک خوبی به راننده خودرو کند. به دلیل اینکه در این نوع رانندگی استفاده از سرعت های ناگهانی رایج است، این سیستم باعث می شود از هرزگردی چرخ ها جلوگیری شود.

نکته پایانی این که استفاده از امکانات(اپشن)خودرو همیشه در جهت امنیت بیشتر سرنشینان می باشد. اگر خودرو شما از این امکانات بهره برد بهتر است از آن استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *