پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۴

پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۲

همین حالا تماس بگیرید

۰۹۱۲۰۲۶۹۷۵۴

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۴

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

همین حالا تماس بگیرید

۰۲۱-۲۸۴۲۷۱۸۰

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۲

دلایل سوت کشیدن لنت ها هنگام ترمز چیست؟| بررسی انواع ترمز

یکی از اصلی و اساسی ترین سیستمی که بر روی همه خودروها از آغاز تا به امروز وجود داشته و همیشه در مسیر بهتر نمودن کیفیت آن بوده سیستم ترمز خودرو می باشد. امروزه بکار بردن سیستم های جدید ترمز در جهت ایمنی بیشتر خودروها و امنیت سرنشینان بوده است. در مقاله پیش رو در مورد سیستم ترمز در خودروها و دلایل سوت کشیدن لنت ها هنگام ترمز صحبت می کنیم. در صورت تمایل به کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با خرید و فروش خودرو و رانندگی در شرایط بارانی می توانید با متخصصان تابش خودرو در ارتباط باشید.

 

نحوه عملکرد سیستم ترمز خودرو

هر وسیله نقلیه متحرکی بایستی یک سیستم ترمز داشته باشد. شاید در ابتدای اختراع خودرو این سیستم مانند امروز آنچنان قوی نبوده. اما در حال حاضر که قدرت موتور ها افزایش یافته و بر سرعت آنها نیز افزوده شده وجود یک سیستم قوی و کارای ترمز جزء لاینفک خودر های امروزی می باشد. امروزه که قدرت زیاد موتورها باعث افزایش سرعت گردیده حتما باید تمرکز زیادی روی سیستم های ترمز وسایل نقلیه صورت بگیرد. به خاطر همین انواع سیستم های ترمز ایجاد شده تا بالاترین امنیت خاطر را ایجادکنند.

دلایل سوت کشیدن لنت ها هنگام ترمز – سیستم ترمز چگونه کار می کند؟

سیستم ترمز خودرو به این منظور شکل گرفته که با اراده راننده در ناحیه چرخ ها تولید اصطکاک کرده  وسرعت ماشین را کم کند.  در نتیجه باعث ایست کامل خودرو می گردد. به همین منظور این سیستم بین لنت ترمز و دیسک چرخ اصطکاک ایجاد کرده و شتاب منفی را شکل می دهد. در این حالت سرعت کم و خودرو متوقف شود. امروزه کارکرد این سیستم ها فراتر از یک ترمز گرفتن می باشد و سیستم هندلینگ نیز نقش مهمی ایجاد می کند. این ویژگی خصوصا در پیچ ها و دورهای خطرناک به شدت به کمک خودرو خواهد رسید و از لغزش خودرو جلوگیری خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:علت اصلی لاستیک سابی در خودروها چه می باشد؟

ترمز ها سیستم هایی هستند که بر اساس دینامیک اصطکاک کار می کنند. امروزه تمامی خودروها سیستم ترمز شان توسط روغن عمل می کند. از نظر علمی ثابت شده که مایعات و روغن ها مثل هوا قابلیت متراکم شدن ندارند. بخاطر همین با وارد شدن فشار به آنها با حفظ حجم خود جابجا می شوند و فشار وارده را به محل دیگری منتقل می کنند. به خاطر همین متخصصان به این نتیجه رسیدند می توانند سیستمی را ابداع کنند که در آن با فشار بر روی پدال ترمز، روغن باعث ایجاد اصطکاک و در نتیجه کم شدن سرعت و فعال شدن سیستم ترمز بشود. ما می خواهیم در ادامه بدانیم که دلایل سوت کشیدن لنت ها هنگام ترمز چیست؟ آیا به این روش کارکرد مرتبط است؟

دلایل سوت کشیدن لنت ها هنگام ترمز

انواع سیستم ترمز

ترمز ها مدل های مختلفی دارند که سال به سال نیز به روز تر می شوند. اما به طور ساده می توان ترمز ها را به انواع زیر تقسیم کرد:

  • ترمز مکانیکی
  • ترمز هیدرولیکی
  • ترمز پنوماتیکی
  • ترمز خلاء
  • ترمز مغناطیسی
  • ترمز الکتریکی.

هر کدام از این مدل ترمز ها شرایط خاص خود را دارند و با ویژگی های خاصی اعمال قدرت می نمایند.

دلایل سوت کشیدن لنت ها هنگام ترمز

صدا دادن لنت ترمز می تواند نشان دهنده مشکلی جدی باشد. وجود صدا در خودرو می تواند آزار دهنده باشد. یکی از این موارد صدای لنت ترمز می باشد که دلایل مختلفی دارد. برخی از این موارد عبارتند از:

تمام شدن لنت ها

یکی از دلایل صدای سوت امکان دارد تمام شدن لنت ها باشد. این نشان دهنده این است که لنت به انتهای خود رسیده و صدای ناهنجاری مثل سوت کشیدن یا صدای خرخر به گوش می رسد. در این موقع بایستی سریع لنت های خودرو تعویض شود تا دیسک چرخ خراب، خط دار یا لبه دار نشود. بنابراین با شنیدن صدای سوت بی پایان بایستی سریعا نسبت به تعویض لنت و چک کردن چرخ ها به استادکار ماهر مراجعه کنید

دلایل سوت کشیدن لنت ها هنگام ترمز – کیفیت پایین لنت

برخی موارد عدم کیفیت لنت باعث می گردد که صداهایی که قطع و وصل می شود شنیده شوند. در این وضعیت فلز داخل لنت زیاد است یا ترکیب نامناسب و غیر استاندارد دارد. بهترین کار تعویض لنت می باشد! البته بهتر است از لنت استاندارد مورد تایید متخصص این کاراستفاده کنید.

خط روی دیسک

یکی از دلایل سوت کشیدن لنت ها هنگام ترمز خط روی صفحه دیسک می باشد. این خط به هر دلیلی ممکن است اتفاق بیافتد. در این زمان سطح لنت با دیسک چرخ به شکل کامل تماس پیدا نمی کند و موقع ترمز گرفتن لنت سوت می کشد. در این موقع بهترین کار تعویض دیسک صفحه می باشد. از تراشیدن آن خودداری کنید.

دلایل سوت کشیدن لنت ها هنگام ترمز – داغ شدن بیش ازحد دیسک و لنت

این مورد اتفاق زمانی رخ می دهد که بیش از اندازه از ترمز استفاده کنیم. مانند حرکت در ترافیک های شدید و یا سراشیبی های تند! در این مورد با کمی استراحت دادن به ترمز لنت ها خنک شده و مشکل برطرف می شود.

آسیب دیدن فنر لنت

یکی دیگر از دلایل سوت کشیدن لنت ترمز وقتی اتفاق می افتد که فنر نگهدارنده لنت آسیب دیده و خراب می شود. به همین علت لنت ها درست در جایگاه خود روی کالیپر به درستی قرار نمی گیرند و در موقع ترمز گرفتن لنت ها جابجا شده و ایجاد صدا می کنند.

دلایل سوت کشیدن لنت ها هنگام ترمز – قرارنگرفتن کامل لنت برروی دیسک

به سه دلیل این اتفاق رخ می دهد که عبارتند از:

  • استانداردنبودن لنت ترمز
  • ایراد در کالیپر ترمز
  • نصب نادرست و غیر اصولی لنت ترمز

معمولا این ایراد در زمان جابجایی لنت کهنه با نو اتفاق می افتد. باید ببینیم اگر ایراد از کالیپر است، با سرویس کردن گوشه های لنت این مشکل برطرف می شود. اگر لنتها درست نصب نشده باشند بایستی دوباره به صورت صحیح نصب شوند. برای صدا دادن و سوت کشیدن لنت ها ممکن است دلایل دیگری نیز وجود داشته باشد که به همین چند مورد بسنده می کنیم.

نکته پایانی

اگر صدای صوت را بطور مکرر شنیدید حتما به مکانیک ماهر و متخصص این کار مراجعه کنید و از اقدام خودسرانه جدا پرهیز کنید. دلایل سوت کشیدن لنت ها هنگام ترمز می تواند منجر به خطراتی سخت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *