پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۴

پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۲

همین حالا تماس بگیرید

۰۹۱۲۰۲۶۹۷۵۴

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۴

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

همین حالا تماس بگیرید

۰۲۱-۲۸۴۲۷۱۸۰

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۲

آیا استفاده از ضد یخ در تابستان ها هم ضروری است؟

استفاده از بعضی ملزومات برای خودرو از ضروریات محسوب می شود. شاید شما از آب معمولی برای منبع شیشه شور استفاده کنید اما برای خنک کردن موتور سیستم آبرسانی را با مایع مخصوص یاهمان آب رادیاتور پر می کنند. علاوه بر آب رادیاتور یکی دیگر از مایعاتی که در خودرو استفاده می شود ضدیخ است. در مقاله پبش رو در مورد این مایع توضیحاتی خواهیم داد و این که آیا استفاده از ضد یخ در تابستان ها مناسب است یا خیر؟ اگر تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با رانندگی در شرایط سخت یا خریدخودرو دارید می توانید به وب سایت تابش خودرو مراجعه کنید.

محلول ضد یخ چیست؟

ضدیخ نوعی ماده افزودنی است که به کمک آن می توان نقطه انجماد مایعات پایه آبی را کاهش داد. در محیط های سرد از مخلوط ضدیخ به منظور کاهش نقطه انجماد مایعاد استفاده می کنند. این ماده علاوه بر کاهش نقطه انجماد نقطه جوش مایعات را نیز افزایش می دهد. در نتیجه استفاده از این مایع خنک کننده باعث می شود، دمای بالاتری را جهت خنک کنندگی تحمل کنند. در گذشته آب پایه اصلی خنک کنندگی در موتور خودرو ها بود. آب مایعی با ظرفیت گرمایی بالا وغیرسمی است. البته تغییرات این مایع در حرارت  100 درجه به بالا رخ خواهد داد. پس استفاده از ضد یخ در تابستان ها با اهمیت بسیاری خود را نشان می دهد.

ترکیبات ضد یخ و استفاده از ضد یخ در تابستان ها

در مورد ترکیبات ضد یخ بایستی گفته شود به طور عمده شامل اتیلن گلایکول و پروپیلن گلایکول هستند.

اتیلن گلایکول

بیشتر ضدیخ ها از مخلوط کردن آب مقطر با موادشیمیایی مانند مونو اتیلن گلایکول تهیه می شوند. نقطه جوش بالای اتیلن گلایکول امکان استفاده از این مایع را در تابستان و دمای بالا فراهم می کند. امروزه نیز از این ماده به جز خودرو در موارد دیگر نیز استفاده می شود.

پروپلین گلایول

این ماده خاصیت سمی کمتری نسبت به اتیلن گلایول دارد و به عنوان ضد یخ غیر سمی شناخته می شود. استفاده از پروپیلین زمانی کاربرد دارد که بکارگیری اتیلن گلایول امکان پذیر نباشد. مانند کاربرد در صنایع غذایی و لوله های آب غیر شرب. زمانی که محلول پروپیلین در سیستم های خنک کننده گرمایشی استفاده می‌شود وقتی به رنگ قرمز رسید نشانگر خوردگی آهن است و بایستی حتما ماده خنک کننده تعویض گردد.

بیشتر بخوانید:علت اصلی لاستیک سابی در خودروها 

کاربرد ضدیخ و استفاده از ضد یخ در تابستان ها

بسیاری از خودروها برای سیستم خنک کنندگی از آب استفاده می  کنند که همین امر باعث می شود خوردگی فلزات داخلی آن افزایش پیدا کند. در موتورهایی که از مخلوط آب و ضدیخ استفاده می شود کارایی بیشتری دیده می شود. در این حالت خوردگی تا حد زیادی پایین می آید. ضمنا آب در دمای بالای موتور شروع به بخار شدن کرده، موجب ایجاد حباب در درون موتور می شود. همین امر خوردگی را تشدید می کند. بهتر است برای عدم خوردگی و تحمل درجه حرارت بالا از مخلوط آب و ضد یخ استفاده شود. به همین خاطر می توان نام سیال خنک کننده را بر آن نهاد. همین موارد در روند استفاده از ضد یخ در تابستان ها خود را بیش از قبل نشان می دهند.

استفاده از ضد یخ در تابستان ها

آیا استفاده از ضد یخ در تابستان ها ضروری است؟

با توجه به توضیحات داده شده نتیجه گیری می شود که استفاده از ضدیخ در تابستان ها هم مفید می باشد. چرا که از خاصیت ضد جوشی نیز برخوردار می باشد. استفاده از این مایع در تابستان هم می تواند مانع از جوش آمدن آب شود. ضمن این که تولیدکنندگان ضد یخ در کنار مواد افزودنی از روغنی نیز استفاده می کنند که باعث عدم آسیب به واترپمپ می شود. از طرف دیگر به علت رنگ ضد یخ هر گونه نشتی در مسیر سیستم آب رسانی به راحتی قایل روئیت می باشد. نکته مهم این که ضد یخ مانع از زنگ زدگی اجزاء فلزی داخلی موتور می شود. نتیجه نهایی این که استفاده از ضدیخ برای تمامی فصول توصیه می شود.

نکته آخر

استفاده از ضدیخ به خاطر استفاده از اتیلن گلایکول سمی بوده و برای انسان و حیوانات خطرناک می باشد. حمل و استفاده از آن بایستی با احتیاط انجام پذیرد. خوردن این مایع ممکن است باعث تهوع شدید شود. در این صورت باید به مراکز درمانی مراجعه کرد. در نهایت این که استفاده از ضد یخ در تابستان ها با بررسی های این مقاله انتخابی مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *