ساعت کاری از 7:30 الی 20:30

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

همین حالا تماس بگیرید

۰۹۱۲۰۲۶۹۷۵۴

ساعت کاری از از 7:30 الی 20:30

آیا گرفتن کلاچ قبل از روشن کردن خودرو مناسب است؟

از زمان اختراع خودرو تا به امروز قطعات زیادی به خودرو اضافه گردیده که همگی در جهت بالابردن قدرت موتور، کیفیت برتر قطعات و کارکرد بهتر سیستم های خودرو می باشد. مانند سیستم ترمز که امروزه خیلی بهتر شده. خودروها به دو صورت دنده ای و اتوماتیک ساخته می شوند. خودروهای اتوماتیک فاقد کلاچ بوده و حرکت خودرو از طریق گریبکس تنظیم می گردد. اما خودروهای دنده ای به وسیله کلاچ ارتباط بین موتور و جعبه دنده برقرار می گردد. در ادامه این مقاله هدف ما بررسی گرفتن کلاچ قبل از روشن کردن خودرو می باشد. اگر در ارتباط با خودرو و قوانین رانندگی مثلا رانندگی در هوای بارانی و سخت و مرکز تشخیص رنگ خودرو نیاز به اطلاعات بیشتر دارید، می توانید از طریق وب سایت تابش خودرو اقدام کنید.

کلاچ خودرو

در خودروهای دنده ای سه پدال در زیر پای راننده وجود دارد. ترمز، کلاچ و گاز. آخرین پدال که در سمت چپ  قرار گرفته پدال کلاچ می باشد. البته خودروهایی که دارای گریبکس اتوماتیک هستند این پدال را ندارند. کلاچ وسیله ای است در خودرو که رابط بین موتور و جعبه دنده یا گریبکس می باشد. اما سوال این است که آيا گرفتن کلاچ قبل از روشن کردن خودرو لازم است؟

موتور خودرو به عنوان مولدی که سوخت را طی فرایندی به نیروی حرکتی تبدیل می کند شناخته شده است. نیروی تولید شده توسط موتور از طریق جعبه دنده یا گریبکس به چرخ ها منتقل می شود. هنگامی که پایتان را برروی کلاچ فشار می دهید اتصال بین فلایول موتور وگریبکس قطع می شود و در نتیجه نیرویی از موتور به گریبکس منتقل نمی شود. همانگونه که مطلع هستید گریبکس خودروها از چند دنده تشکیل شده است که هر کدام از دنده ها نیروی مشخصی را به خودرو وارد می کنند. اما برای حرکت اولیه خودرو از دنده یک که دنده قدرتی است استفاده می شود و به ترتیب از حالت قدرتی به سرعتی تبدیل خواهد شد. اما این تغییر دنده چگونه انجام می شود؟

با فشار دادن پدال کلاچ اتصال بین فلایول موتور و گریبکس قطع شده و شما می توانید تعویض دنده را انجام دهید. البته لازم به ذکر است این تعویض دنده می تواند از قدرتی به سرعتی یا بر عکس باشد. همچنین اگر قصد متوقف کردن خودرو را دارید بایستی ابتدا کلاچ را گرفته و خودرو را از حالت دنده خارج کرده، سپس توقف کنید.

بیشتر بخوانید:اصول صحیح تعویض دنده خودرو

گرفتن کلاچ قبل از روشن کردن خودرو – مزیت گرفتن کلاچ هنگام استارت

با فشار دادن کلاچ پمپ های هیدرولیک فعال شده و فشارروغن باعث می شود که دیسک و صحفه کلاچ از هم جدا شوند و دیگر فشاری به موتور وارد نشود. زیرا چرخش موتور دیگر اثری در گریبکس نخواهد گذاشت. اما آیا گرفتن.کلاچ قبل از روشن کردن خودرو و در زمان استارت زدن ضرورتی دارد؟ همه ما فکر می کنیم وقتی دنده در حالت خلاص است نیرویی بر موتور وارد نمی شود. اما واقعیت این است که کلاچ خودرو حتی در زمان خلاص بودن دنده ها نیز بار بسیار اندکی را بر موتور خودرو تحمیل می کند که با فشردن کلاچ همین مقدار کم نیز از بین می رود. نیروی استارت فقط برای روشن کردن موتور به کارگرفته می شود. این کار در طول زمان به سالم بودن باطری خودرو کمک شایانی می کند.

گرفتن کلاچ قبل از روشن کردن خودرو

توصیه می شود که در زمستان حتما قبل از استارت زدن کلاچ را بگیرید. چرا که سرما بر تمام مایعات خودرو تاثیر گذار خواهد بود. به زبان ساده در زمستان اگر کلاچ را نگیریم استارت زدن با سختی انجام می پذیرد.

گرفتن کلاچ قبل از روشن کردن خودرو – حواس پرتی رانندگان

از نکات دیگری که می توان برای گرفتن کلاچ قبل از استارت زدن توصیه کرد، حواس پرتی بعضی از رانندگان می باشد که ممکن است باعث شود با زدن استارد در حالت دنده خودرو با حالت سریع به جلو بپرد. این عمل می تواند خطر آفرین باشد. اگر به گرفتن کلاچ قبل از زدن استارت عادت کنیم این خطر نیز کاهش خواهد یافت. در کل باید بگوئیم گرفتن کلاچ قبل از روشن کردن خودرو از آن عادت هایی است که بهتر است آن را کنار نگذاریم و به آن عادت کنیم.

نکته پایانی

در نهایت این که امروزه خیلی از خودروهایی که جدیدا تولید می شوند، مجهز به سیستمی خاص هستند. از این رو تا زمانی که کلاچ را نگیرید خودرو روشن نخواهد شد و اگر تنها همین نکته را در نظر بگیریم به این نتیجه خواهیم رسید که گرفتن کلاچ قبل از استارت گرفتن کلاچ قبل از روشن کردن خودرو و استارت زدن بسیار خوب خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.