پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۴

پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۲

همین حالا تماس بگیرید

۰۹۱۲۰۲۶۹۷۵۴

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۴

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

همین حالا تماس بگیرید

۰۲۱-۲۸۴۲۷۱۸۰

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۲

بررسی انواع مختلف باتری های خودرو و نگهداری از آن ها

یکی از اصلی ترین قطعه و تجهیزات هر خودرویی باتری آن می باشد. همگی به این مسئله واقف هستیم که هیج خودرویی بدون باتری قادر به حرکت نیست. به خاطر همین بایستی نسبت به سلامتی این قطعه مهم اطمینان داشته باشیم. در مقاله پیش رو با توضیحاتی در مورد انواع مختلف باتری های خودرو و چگونگی نگهداری آنها آشنا می کنیم. اگر تمایل به کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با خرید خودرو و شرایط آن دارید با متخصصان ما در ارتباط باشید.

تعریف باتری و کار آن

به زبان کلی باتری را می توان یک پک سلول شیمیایی نامید که در مواقع نیاز می تواند انرژی شیمیایی را به انرژی الکتریکی تبدیل کند. یک باتری با انجام واکنش های شیمیایی درون خود این انرژی را به الکتریسیته تبدیل می کند. یک باتری بستگی به نوع ساخت و کارایی می تواند عمری بین چند ساعت تا چند سال داشته باشد. انواع مختلف باتری های خودرو ویژگی های خاص خود را دارند. اما در مورد نقش باتری در خودرو خیلی از مردم فکر می کنند کاربرد باتری در خودرو فقط در استارت زدن اولیه می باشد. اما باتری قطعه ای نیست که فقط کارش استارت زدن باشد.

بیشتر بخوانید:نکاتی برای نگهداری خودرو در زمستان

به دلیل قرار گرفتن دائم این قطعه در مسیر برق خودرو و با توجه به تکنولوژی و آپشن های مختلف برای راحتی و کاربرد بهتر قطعات الکتریکی و سنسورها تاثیر بسیار مهمی دارد. باتری های خودرو قیمت های متفاوتی دارند که این به علت های گوناگون می باشد. ماشین های لوکس، اسپورت و گران قیمت و کامیونها احتیاج به باتری قوی تری دارند. اما اساس قیمت آن بر مبنای فناوری های متفاوت مانند اتمی بودن، اسیدی، ای جی ام، ژله ای و این که آیا به خدمات دیگری نیاز دارند. تمامی اینها در قیمت خودرو تاثیر دارند.

طول عمر انواع مختلف باتری های خودرو

از عوامل موثر بر طول عمر باتری های خودرو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نوع رانندگی، میزان کارکرد خودرو و زمان کارکرد
  • آب وهوای منطقه تردد: گرمسیر بودن منطقه و استفاده بیش از اندازه از کولر می تواند در خرابی باتری و طول عمر آن موثر باشد.
  • برند باتری و کشور سازنده آن مطمئنا در کیفیت آن موثر می باشد. مسلم است که باتری های ساخت آلمان یا کره کیفیت بهتری نسبت به به طری های چینی دارند. در ایران هم تولیدات کارخانه سپاهان باتری، برنا باتری را ازبقیه بهتر می دانند.
  • تکنولوژی ساخت باتری: با گذشت زمان و استفاده بیشتر از فناوری های الکتریکی در خودرو باعث گردیده شرکت های سازنده باتری به دنبال منبع ذخیره بهتر انرژی الکتریکی برای خودروها باشند. امروزه می توان به استفاده از فناوری جدید AGM و باتریVRLA اشاره نمود که از جدیدترین فناوری انواع مختلف باتری های خودرو می باشند.

علائم خرابی انواع مختلف باتری های خودرو

باتری های خودرو تامین کننده برق اصلی خودرو می باشند که به دو دسته اصلی تر یا اسیدی و خشک یا اتمی تقسیم می شوند. نمونه های تر در خودروهای قدیمی و نوع اتمی آن در خودروهای جدید مورد استفاده قرار می گیرند. جدای از نوع باتری سه علامت در خودرو نشانه خراب بودن باتری می باشد که عبارتنداز:

  • استارت نخوردن خودرو
  • کاهش مداوم سطح آب باتری
  • شیرین شدن آب باتری

باتری ها معمولا 3 الی چهار سال عمر مفید دارند. اما استفاده مداوم و بیش از حد از کولر و چراغ های خودرو عواملی موثر در کاهش طول عمر مفید انواع مختلف باتری های خودرو می باشند. اگر در شرایطی هستید که از کولر خودرو زیاد استفاده می کنید بهتر است از باتری های با آمپر بالا استفاده کنید. زیرا در صورت ضعیف بودن آمپر باتری احتمال سوختن برخی قطعات خودرو مانند پمپ بنزین آن زیاد می باشد.

انواع مختلف باتری های خودرو

می توان گفت که در باتری های اسیدی یا(تر) میزان سطح آب باتری را بازدید کنید. همچنین ممکن است قطرات آبی از کنار باتری ریزش شود که نشانه نشت آب آن است. با توجه به این که این آب خاصیتی اسیدی دارد ممکن است به رنگ خودرو آسیب بزند. البته کاهش سطح آب باتری تشانه خرابی نیست و ممکن است باطری ها احتیاج به آب داشته باشند. از بین بردن شوره های اطراف بست های انواع مختلف باتری های خودرو و تمیز کردن آن می تواند کمک مفیدی به راه اندازی مجدد باتری کند.

علائم خرابی باطری های خشک یا  اتمی

علایم خرابی در باتری های خشک یا اتمی عبارتند از:

  • رنگ سبز که علامت سالم بودن باتری وشارژ بودن آن است. در این صورت اگر عیبی در سیستم برقی می باشد علت دیگری دارد
  • رنگ سیاه یا قرمز که به معنی پائین بودن شارژ باتری می باشد و حتما بایستی درصدد تهیه یک باتری برای خودرو خود باشید.
  • رنگ سفید که به معنی تخلیه کامل باطری می باشد و حتما بایستی باتری خودرو را تعویض کنید.

سخن آخر

توصیه می شود از باتری های با کیفیت استفاده کنید. خصوصا در مناطق گرمسیر که از کولر استفاده می کنید. حتما از باتری با آمپر بالا استفاده کنید. در این مقاله از وب سایت تابش خودرو ما به بررسی انواع مختلف باتری های خودرو برای شما پرداختیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *