ساعت کاری از 7:30 الی 20:30

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

همین حالا تماس بگیر

۰۲۱۴۷۶۲۰۰۶۰

ساعت کاری از از 7:30 الی 20:30

کارشناسی قیمت خودرو چگونه انجام می شود

تعیین قیمت خودرو به موارد زیادی بستگی دارد که موارد ان را در این مقاله شرح داده ایم ولی برای کارشناسی قیمت خودرو نیازبه یک کارشناس بدنه و فنی خودرو می باشد که کارشناسان شرکت تابش خودرو با کارشناسی کامل بدنه، فنی و آپشن های خودرو، هم وضعیت سلامت خودرو را بررسی می کنند و هم قیمت دقیق خودرو را برای شما مشخص می کنند.

کارشناسی خودرو به وسیله دستگاه های تخصصی شامل دستگاه دیاگ،دستگاه دیجیتالی تشخیص رنگ و دستگاه های دیگر انجام می شود و در پایان کارشناسی خودرو یک نامه رسمی گزارش کارشناسی با مهر شرکت به شما تقدیم خواهد شد.

کارشناسی قیمت خودرو

وضعیت بدنه خودرو در کارشناسی قیمت خودرو

در کارشناسی قیمت خودرو با توجه به وضعیت خط و خش بدنه خودرو اگر خودروهای ایرانی باشد آنچنان تاثیری در قیمت ندارد ولی اگر بدنه صاف و تمیز باشد زودتر به فروش می رسد ولی در مصداق خودروهای خارجی این موارد کاملا فرق می کند زیرا هر گونه خط و خشی می تواند از قیمت خودرو بکاهد و اگر خودرو دارای قلم گیری و پولیش زدگی شده باشد در خودروهای ایرانی و خارجی آن چنان تاثیری در قیمت با توجه به قیمتشان ندارد ولی در زود فروش رفتن خودرو بسیار کمک می کند.

اگر قسمتی یا قسمت هایی از بدنه خودرو مالیدگی دارد که مجبور به رنگ کردن آن شده است باید بگوییم که از قیمت خودرو با توجه به شرایط بازار افت می کند و چه خودرو ایرانی باشد و چه خارجی فرق نمی کند با توجه به رقم قیمتشان هر چقدر که رنگ شدگی داشته باشد از قیمت آن کم می شود.

برخی از خودروها دچار تصادف های شدیدی می شوند که در این موارد موجب تعویض بخشی از بدنه خودرو می شود مانند هنگامی که خودرو از جلو تصادف می کند اگر ضربه شدید باشد موجب تعویض کاپوت می شود که در این موارد قیمت قابل توجهی از خودرو کسر می شود و اگر ضربه خیلی شدید باشد و به ستون های جلو و شاسی های جلو آسیب جدی وارد کند قیمت خودرو به نصف قیمت، نسبت به بیرنگ بودن آن می شود

در بعضی مواقع تصادف به نحوی سنگین است که موجب تعویض اتاق می شود و به قطعات فنی خودرو هم آسیب جدی وارد می سازد که در این مواقع نمیتوان گفت که چقدر از قیمت خودرو کسر می شود زیرا خریدار اینگونه خودروها بسیار کم است و به نوعی قیمت خودروهای اتاق تعویضی توافقی می باشد.

برای بررسی رنگ و بدنه خودرو بهتر است که به یک مرکز تشخیص رنگ خودرو مراجعه شود ولی اگر که یک کارشناس خبره وجود داشته باشد که بتواند رنگ خودرو را دقیق بررسی کند به مرکز تشخیص رنگ خودرو نیازی نیست.

تعویض چراغ ها در خودروهای ایرانی افت قیمتی ندارد ولی در خودروهای خارجی اگر چراغ آن خودرو تعویض شود و فابریک نباشد افت قیمتی را در پی دارد واگر چراغ فابریک کارخانه همان خودرو باشد افت قیمتی ندارد. مثلا خودرو کیا سورنتو یک ضربه کوچکی به چراغ جلو سمت راننده خورده است که موجب شکستن این چراغ شده است اگر مالک خودرو یک چراغ غیر فابریک که معمولا تولیدی شرکت های چینی است را به جای چراغ شکسته شده نصب نماید افت قیمت دارد ولی اگر چراغ فابریک خود کارخانه کیا را نصب نماید افت قیمتی ندارد.

وضعیت فنی خودرو در کارشناسی قیمت خودرو

وضعیت فنی خودروهای هم ایرانی و هم خارجی حائز اهمیت است زیرا در صورت داشتن مشکلات فنی هر خودرو باعث داشتن هزینه هایی برای خریدار می شود که حتی در بعضی از خودروها قسمت فنی مهمتر از قسمت بدنه است زیرا خودروهایی ممکن است دور رنگ باشد و فقط تنها نکته مثبت این خودروها وضعیت فنی آن هاست که اگر وضعیت فنی خودرو در حد مناسب نباشد این خودرو ارزشی که برای مصرف کننده دارد را از دست می دهد و حتی در خودروهایی که بیرنگ هم هستند این مسئله فنی خودرو مهم است. به عنوان مثال خودرویی صفر کیلومتر است ولی این خودرو ایربگ ندارد و به نوعی زیر جاهای ایربگ خالی است و به نوعی ایربگ داخلشان نیست این مورد قیمت بسیار زیادی را در همه ی خودروها چه ایرانی و چه خارجی کسر می کند.

مثالی دیگر درباره تعیین قیمت با توجه به وضعیت فنی خودرو می زنیم یک خودرو کیا اسپورتیج2017 را در نظر می گیریم که حدود 30000تا کار کرده است حلا میخواهیم تعیین قیمت بر اساس وضعیت فنی این خودرو انجام دهیم با توجه به این که این خودرو آپشن های زیادی دارد و دارای سنسورهای پیشرفته در نقاط مختلف خودرو هستند قیمت گذاری می کنیم که اگر رادار نقطه کور این خودرو کار نکند یا سنسورهای آن سرجای خود نباشند هزینه سنگینی متحمل خریدار می شود یا اگر کروز کنترل آن کار نکند یا سنسورهای کروز نداشته باشد افت قیمت زیادی دارد. البته موتور این خودرو هم نیاز به بررسی دارد چون اگر مالک خودرو در نگهداری و سرویس های دوره ای کوتاهی کرده باشد ممکن است باعث رسوب گرفتگی در موتور شود.

در بعضی اوقات در خودروهای خارجی دیده می شود که آپشن هایی کم دارند ولی به صورت غیر فابریک و ارزان آپشن های کمبوده را روی خودرو نصب کردند که این مورد از وجه خودرو می کاهد و دچار افت زیادی از قیمت خودرو می شود.

وضعیت ظاهری لاستیک ها و اتاق داخلی خودرو در خودروهای خارجی نسبتا اهمیت دارد زیرا اگر قیمت خودرویی مقداری بالاتر از قیمت خودروهای مانند خود داشته باشد ولی داخل اتاق و محوطه موتور خودرو تمیزتر از خودروهای دیگر باشد خرید آن خودرو اگر قیمت متناسب بازار باشد ارزش دارد.

وضعیت مدارک خودرو

وضعیت مدارک خودرو

این مورد در کارشناسی قیمت خودرو اهمیت چندانی ندارد ولی ممکن است که برای خریدار مهم باشد و به بخش های مختلف تقسیم می شود که شامل:

1-سند خودرو

وضعیت سند خودرو به چند برگی بودن آن مهم است.به عنوان مثال اگر خودرویی سه برگی باشد یعنی اینکه این خودرو تا به الان دارای سه مالک داشته است و همان طور که گفته شد در قیمت خودرو تاثیر چندانی ندارد فقط یکی از مزایای خوب فروش رفتن خودروها است

2-اعتبار بیمه

این مورد هم مقداری در قیمت گذاری اهمیت دارد زیرا خودرویی که بیمه نداشته باشد با خودرویی که اعتبار بیمه زیادی دارد فرق می کند زیرا هر فردی که اقدام به خرید خودرو کند وضعیت اعتبار بیمه برای آن شخص مهم است.

3-خلافی خودرو

وضعیت خلافی خودرو جزو فاکتورهای اصلی در خرید خودرو و تعیین قیمت خودرو می باشد زیرا ممکن است خودرویی دارای خلافی ده میلیون تومان یا بیشتر باشد که در این مواقع یا خود مالک خودرو قبل از فروش خودرو خلافی را می پردازد یا مقدار خلافی از قیمت کلی خودرو کسر می شود و خودرو به خریدار فروخته می شود.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *