پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۴

پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۲

همین حالا تماس بگیرید

۰۹۱۲۰۲۶۹۷۵۴

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۴

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

همین حالا تماس بگیرید

۰۲۱-۲۸۴۲۷۱۸۰

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۲

کارشناسی فنی خودرو

خودروها از بخش‌های مختلفی تشکیل شده‌اند و مهم‌ترین قسمت خودرو که قلب تپنده‌ی آن است، موتور خودرو و سیستم محرکه‌ی آن است. زمانی که صحبت از کارشناسی فنی خودرو می‌شود، موتور، گیربکس، دیاگ و… به ذهن می‌رسد. بخش فنی خودرو با قسمت‌های فنی بدنه‌ی خودرو تفاوت‌هایی دارند و باید بتوان این تفاوت‌ها را تشخیص داد.

طبق آمار، درکشور ما بیشتر صاحبان خودرو هر ۵ الی ۶ ماه قطعات خودروی خود را تعویض کرده و اقدام به بررسی عملکرد فنی آن می‌کنند. باتوجه به این مسأله می‌توان نتیجه گرفت که هم کارشناسی فنی خودرو و هم کارشناسی بدنه‌ی آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

به طور کلی، خودروهای نو نیاز به بررسی فنی کمتر و خودروهای دست دوم، بیشتر به این نوع کارشناسی‌ها نیاز دارند. باید به این نکته توجه داشت که ممکن است خودروهای دست دوم از نظر ظاهری سالم و بدون ایراد باشند، اما از نظر فنی ضعیف بوده و نیاز به رسیدگی داشته باشند. بنابراین، توصیه می‌کنیم به مطالعه‌ی این مقاله پرداخته تا با کارشناسی فنی خودرو آشنا شوید.

کارشناسی فنی خودرو

اهمیت کارشناسی فنی خودرو

به علت افزایش چشمگیر تولید و واردات خودرو به کشور باید در هنگام خرید به تمامی نکات و مسائل فنی خودرو توجه داشته باشیم تا هم از سلامت خودرو مطمئن شویم و هم بتوانیم جلوی کلاهبرداری‌ها را گرفته باشیم. باید به این مساله توجه داشت که بسیاری از سارقان، قطعات خودروهای سرقتی را سرهم کرده و خودروهایی بی‌کیفیت به بازار عرضه می‌کنند.

همچنین، فقط درصورتی می‌توان به این نکته پی برد که به بررسی فنی متعلقات و قطعات خودرو پرداخت. باتوجه به آمار تولیدات خودرو در دنیا، ایران در عرصه‌ی تولید خودرو در رتبه‌ی ۱۸ قرار دارد. بی‌رقیب‌ترین کشور در صنعت خودرو سازی، کشور چین است که با تولید سالانه ۲۳ میلیون دستگاه خودرو به این موفقیت دست یافته است.

کارشناسی فنی خودرو

باتوجه به رتبه‌ی ایده‌آل ایران در صنعت خودرو سازی، لزوم کارشناسی فنی خودرو دوچندان می‌شود. همچنین، باید در نظر داشت که در انجام کارشناسی فنی خودرو باید از افراد ماهر کمک گرفت.

چرا به کارشناسی فنی خودرو نیاز داریم؟

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند خودروی نو بخرند یا درصورت خرید خودروی دست دوم به بررسی فنی قسمت‌های مختلف خودرو بپردازند. یکی از منتقدان سرسخت خودرو، لارن فیکس است که توصیه می‌کند افراد یا خودروی صفر بخرند یا درصورت خرید خودروی دست دوم، در هنگام خرید خودرو به کارشناسی فنی خودرو بپردازند تا از کیفیت قطعات و بدنه‌ی آن مطمئن شوند.

زیرا امکان دارد خودروی دست دوم ظاهری زیبا داشته باشد، اما از لحاظ فنی دارای ایراداتی باشد. می‌توان به کمک یک مکانیک ماهر به تمامی ایرادات احتمالی خودروی دست دوم پی برد. نباید گول ظاهر خودروهای لوکس را خورد، بلکه می‌توان با یک بررسی ساده تمامی ایرادات احتمالی آن را شناسایی کرد.

در بازار خودروی کشور، همه روزه تعداد بی‌شماری خودروی دست دوم به فروش می‌رسد که در این بین افراد سودجو فقط به فکر منافع خود هستند. در این صورت است که با کارشناسی فنی خودرو می‌توان دست این افراد را رو کرد. یکی از دلایل مهم کارشناسی فنی خودرو بررسی میزان کارکرد موتور و گیربکس است.

درصورتی که یک راننده‌ی ناشی به هدایت خودرو بپردازد، خودرو در معرض استهلاک بالایی قرار می‌گیرد و همین امر لزوم بررسی موتور و گیربکس را دوچندان می‌کند.

کارشناسی فنی خودرو

هنگام کارشناسی فنی خودرو چه مواردی دارای اهمیت است؟

هنگام بررسی فنی ماشین باید به دنبال معایب احتمالی آن گشت. معمولا در خودروهای دست دوم بین میزان کیلومترسنج با مسافت طی کرده‌ی خودرو تفاوت وجود دارد و این هم به این خاطر است که مالکین خودرو کیلومتر شمار خودرو را دست کاری می‌کنند تا خریدار را گمراه کنند که با استفاده از ابزارهای پیشرفته می‌توان میزان کارکرد موتور را بررسی کرد.

موضوع دیگری که در مبحث کارشناسی خودرو باید بررسی کرد، سلامت گلگیرها و چراغ‌های خودرو است که با مراجعه به کارشناسان ماهر می‌توان به ایرادات احتمالی آن‌ها پی برد.

سخن آخر

اولین مسأله‌ ای که در هنگام خرید خودرو باید به آن توجه داشت، بخش فنی خودرو است. منظور از کارشناسی فنی خودرو اطلاع از سلامتی قسمت‌های مختلف خودرو از جمله، موتور، گیربکس، دیاگ و دیگر قسمت‌های خودرو است. با بررسی این موارد است که می‌توانیم از صحت قسمت‌های مختلف خودرو اطمینان حاصل کنیم و برای پی بردن به همه‌ی این ایرادات، نیاز به یک کارشناس ماهر داریم که بتوانیم به شناسایی این ایرادات بپردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *