پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۴

پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۲

همین حالا تماس بگیرید

۰۹۱۲۰۲۶۹۷۵۴

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۴

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

همین حالا تماس بگیرید

۰۲۱-۲۸۴۲۷۱۸۰

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۲

تشخیص کارکرد واقعی خودرو چگونه است

تشخیص کارکرد واقعی خودرو چگونه است ؟شاید در نگاه اول تشخیص کارکرد واقعی خودرو کمی سخت بنظر برسد؛ اما این کار امروزه توسط متخصصان حرفه ای و انجام تست های مختلف کاملا قابل تشخیص است.

همچنین دستکاری کیلومتر خودرو یا کارکرد واقعی آن غیر قانونی است که پیش از فروش خودرو باید بررسی شود. در کشور ما به خاطر قیمت بالای خودروهای نو و رونق بازار خرید و فروش خودرو های کارکرده متاسفانه افراد سودجو اقدام به یکسری کلاهبرداری ها از همین روش می کنند‌.

با این حال هنگام خرید خودرو اگر اطلاعات کافی درباره مشخصات فنی یک خودرو داشته باشید و همچنین از یک کارشناس برای بررسی ماشین به طور کامل کمک بگیرید دیگر گرفتار دردسر و سودجویی نخواهید شد.

راه های تشخیص کارکرد واقعی خودرو

همانطور که توضیح دادیم اگر از یک کارشناس کمک بگیرید یا خودتان تخصص لازم در زمینه نکات فنی خودرو داشته باشید؛ می‌توانید به سادگی هر گونه دستکاریِ کارکرد واقعی خودرو را تشخیص دهید. در ادامه به شرح کامل مواردی که موجب تشخیص کارکرد واقعی خودرو می‌شوند پرداخته ایم.

بیشتر بخوانید: مرکز تشخیص رنگ خودرو

تشخیص کارکرد واقعی خودرو

فرسودگی خودرو

ظاهر خودرو کاملا نشان می ‌دهد که یک خودرو تا چه میزان کار کرده است. به طور مثال می‌ توانید ساییدگی فرمان، دسته دنده یا اینکه پدال خودرو را بررسی کنید تا متوجه شوید آیا بیش از حد فرسوده شده اند یا اینکه نسبتا سالم هستند؟! البته اگر پدال خودرو کاملا نو باشد ممکن است فروشنده آن را تعویض کرده باشد و همین مسئله شک برانگیز است.

رادیاتور خودرو

رادیاتور خودرو پس از هر ۱۵۰ هزار کیلومتر تعویض می شود و اگر رادياتور کاملا نو باشد متوجه خواهید شد که مسلما کارکرد خودرو بالاتر از این حد هست. همچنین خودرویی که مسافت زیادی را طی کرده باشد دچار یک سری تغییرات در رادیاتور می ‌شود و به علت گذر زمان و بر اثر برخورد هوا، حشرات یا دیگر موارد یک سری فواصل در آن ایجاد می شود. اگر در رادیاتور خودرویی که می ‌خواهید خریداری نمایید متوجه فواصل غیر عادی شدید؛ احتمال دستکاری کیلومتر آن وجود دارد.

بررسی دیسک ترمز

دیسک ترمز خودرو یکی دیگر از قطعاتی است که کاملا مشخص می ‌کند یک ماشین واقعا چقدر کار کرده است. اگر دیسک بیش از ۶۰ تا ۷۰ هزار کیلومتر کار کرده باشد، لبه های آن تیز خواهد شد و اگر دیسک ترمز خودرویی با کیلومتر پایین تر و در حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار کیلومتر لبه های تیزی داشته باشد، مشخص می ‌شود که کارکرد واقعی خودرو دستکاری شده است.

گارانتی خودرو

گارانتی خودرو به این منظور ثبت می شود که مالکین خودرو جهت انجام سرویس دوره ای هر چند وقت یکبار به مراکز و نمایندگی ها مراجعه کنند و همچنین کیلومتر آنها طی هر مراجعه در سیستم نمایندگی ثبت شود. بنابراین اگر خودرویی دارای گارانتی باشد و مراجعات دوره ای آن انجام شده باشد؛ می ‌توانید به سادگی تشخیص دهید که آیا کیلومتر آن تغییر کرده است یا نه.

دیاگ خودرو

امکانِ تغییر کیلومتر خودرو بیشتر برای خودروهای مدل پایین و قدیمی وجود داشت؛ زیرا امروزه اکثر خودروها دارای یک کامپیوتر داخلی و سیستم ECU هستند که به شما کمک می ‌کند که تشخیص دهید خودرو تا چند کیلومتر کار کرده است.

با استفاده از چک کردن دیاگ خودرو احتمال تقلب پایین می ‌آید و می‌توان برای تشخيص کارکرد واقعی خودرو از تست دیاگ استفاده کرد؛ زیرا در خودرو های جدید علاوه بر اینکه میزان کارکرد خودرو در پنل پشت فرمان ثبت می شود، بلکه در سیستم ECU نیز وجود دارد.

توجه به سال تولید خودرو

قانون کلی این است که هر چند سالی که یک خودرو کار کرده باشد در حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار کیلومتر به کارکرد آن اضافه می ‌شود، البته اگر تعداد سال های خودرو را جمع کنید می توانید به یک میزان نسبتا دقیق از کارکرد خودرو دست پیدا کنید. همچنین سال تولید یک خودرو نشان دهنده میزان استهلاک و فرسودگی بیشتر خودرو نیز است.

بیشتر بخوانید: کارشناسی ماشین

تشخیص کارکرد واقعی خودرو

کلام آخر

تشخیص کارکرد واقعی خودرو بیشتر از عهده کارشناسان متخصص برمی‌آید و مجموعه تابش خودرو نیز می ‌تواند به شما در این زمینه کمک کند. درواقع با دریافت راهنمایی از کارشناسان مجموعه می ‌توانید دریابید که آیا کیلومتر خودرویی که قصد خرید آن را دارید دستکاری شده است یا خیر.

همچنین اگر خودتان می ‌خواهید تشخیص بدهید که کیلومتر خودروی مد نظرتان دستکاری شده است یا نه؛ می ‌توانید از اطلاعاتی  که در این مطلب از وبسایت تابش خودرو ارائه شد استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *