پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۴

پاسخگویی همه روزه از ۸تا۲۲

همین حالا تماس بگیرید

۰۹۱۲۰۲۶۹۷۵۴

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۴

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

همین حالا تماس بگیرید

۰۲۱-۲۸۴۲۷۱۸۰

پاسخگویی همه روزه از ساعت۸تا۲۲

تست دیاگ چیست؟

تست دیاگ چیست؟ در جوابِ این سوال باید گفت که تست دیاگ یک نوع تست تشخیصی است که با استفاده از کامپیوتر عیب خودرو مشخص می‌ شود و کار تعمیرکاران به واسطه این تست راحت تر شده است. علاوه بر این تست های دیگری از جمله تست سنسور و برق نیز از روش هایی است که در کنار تست دیاگ به عیب یابی خودرو کمک می کند‌. همچنین دیگر نیازی نیست که تعمیرکار موتور را کاملا باز کند. از طرفی به خاطر داشته باشید که در تابش خودرو خدمات و تست دیاگ خودرو به صورت تخصصی جهت رفاه حال شما عزیزان انجام می شود.

بیشتر بخوانید: مرکز تشخیص رنگ خودور

تست دیاگ چیست؟

دیاگ چیست؟

شاید تا به حال برای شما این سوال پیش آمده باشد که دیاگ یا تست دیاگ چیست؟ دیاگ یکی از عباراتی است که تعمیرکاران ماشین بسیار عنوان می ‌کنند و با استفاده از این دستگاه عیب یابی خودرو انجام می شود‌. اگر تعمیرکاران بخواهند همه موتور را پایین بیاورند تا قطعه خراب یا عیب را پیدا کنند؛ وقت و هزینه زیادی می‌گیرد و همچنین بسیاری از قطعات سالم هم در این بین آسیب می‌ بینند. پس بهتر است با استفاده از راهی کم هزینه‌ تر این کار انجام شود.

طرز کار تست دیاگ چگونه است؟

دیاگ بعد از دریافت کردن اطلاعات کامپیوتر ماشین و کد های آن، این کد ها را به نرم افزار کامپیوتر شما ارسال می‌کند تا علت خرابی با استفاده از نرم افزار و خوانش کد مشخص شود. همچنین طرز کار دیاگ به این صورت است که در ابتدا دستگاه را به کابل خودرو وصل می کنید؛ سپس سوئیچ را باز کرده و بعد از وصل شدن دستگاه مشخصات خودرو را در صفحه دیاگ وارد می کنید. پس از انجام این مراحل وضعیت کامپیوتر خودرو با چندین نمودار و عدد مشخص خواهد شد و افرادی که تخصص لازم را داشته باشند عیب خودرو را تشخیص می ‌دهند.

عیب های قابل تشخیص با تست دیاگ

عیب هایی که با استفاده از تست دیاگ قابل تشخیص هستند؛ بیشتر مربوط به ویژگی های فیزیکی خودرو بوده و در واقع با استفاده از عملکرد خودرو مشخص می‌ شود که چه ایرادی دارد.

دستگاه دیاگ پس از اتصال به کابل خودرو شروع به ارزیابی این موارد که در کامپیوتر خودرو ثبت شده است می ‌کنند و به همین صورت اطلاعات را به نرم افزار مخصوص ارسال خواهند کرد تا نتیجه گیری نهایی مشخص شود‌. با این حال در ادامه به تعدادی از عیوبی که توسط تست دیاگ قابل تشخیص است اشاره کرده ایم:

 • سرعت ماشین

 • دور موتور

 • گشتاور

 • استپر

 • دمای آب رادیاتور

 • ولتاژ باطری

 • ولتاژ سنسور اکسیژن

 • وضعیت سیستم تهویه

 • وضعیت ترموستات

 • زمان شارژ کویل

 • ولتاژ دریچه کولر

 • سرعت فن موتور

بیشتر بخوانید: فروش خودرو تهران

تست دیاگ چیست؟

برای تست دیاگ به کجا مراجعه کنیم؟

این تست توسط یک دستگاه انجام می شود که بسیاری از مکانیکی ها در سطح شهر آن را دارا می ‌باشند. می ‌توانید خودرو خود را نزد یک مکانیکی معتبر یا نمایندگی اصلی خودرو ببرید تا تست برای شما انجام شود.

با این حال اگر تا به امروز جایی را پیدا نکرده اید که نسبت به کار آن مطمئن باشید یا اینکه نزدیک به محل زندگی تان باشد؛ باید به شما بگوییم که این نوع تست در محل هم انجام خواهد شد و می‌ توانید از طریق تماس با کارشناسان سایت تابش خودرو درخواست فرستادن یک تعمیرکار جهت انجام تست دیاگ را بکنید؛ همچنین پیش از هر کاری اطمینان حاصل کنید که خودرو شما واقعا نیازمند تست دیاگ است.

کلام آخر

همان طور که می دانید گاهی اوقات خودروی شما بی هیچ دلیل واضح و مشخصی دچار ایرادات فنی می ‌شود و با مراجعه به مکانیکی های مختلف هیج کدام از آن ها نمی‌ توانند از ایراد اصلی خودرو سر در بیاورند. در این چنین مواقعی است که تست دیاگ به کمک شما می آید و با  کاهش هزینه های پایین آوردن کلی موتور ماشین یا تعویض اشتباه قطعات باعث می‌شود که ضرر کمتری به شما و خودرو شما وارد شود‌.

اما از آنجایی که تست دیاگ یک تست کامپیوتری بوده و عملکرد تخصصی دارد باید برای تشخیص درست حتما این کار را به یک فرد متخصص و با تجربه بسپارید تا مشکلات جدیدی برای خودروی شمابه وجود نیاید. البته توجه کنید که انجام تست دیاگ در محل هم امکان پذیر استو می‌توانید با خبر کردن یک تعمیرکار سیار این تست را در محل انجام دهید. همچنین می‌توانید از طریق سایت تابش خودرو در خواست فرستادن یک نیروی متخصص جهت انجام تست دیاگ را ثبت فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *